02 Ocak
#11386946

Regal Ürün İçin Kurulum Ücreti İstedi!

Regal 3 çekmeceli derin dondurucu için Vestel 60 TL kurulum ücreti istedi. Bu ürün sıfır ve garanti kapsamında. Hiçbir markada küçük ya da büyük olsun ilk kurulumda servis ücreti yokken Vestel'in garanti verdiği bir markada sadece 3 çekmeceli diye kurulum talep etmesi ve servissiz açıp kullanırsanız arıza durumunda garantiden çıkar demesi benim için büyük bir hayal kırıklığı bundan sonra alacağım hiçbir ürün Vestel olmayacaktır.

Hülya Hülya 2.528 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Hülya26 Ocak

    Vestel servisten burda yayınladıktan sonra beni arayıp şikayetimi faturayı gönderdiğim takdirde gereken düzeltmeyi yapacaklarını ama olumlu sonuçlandığını yazmamı istediler bende faturayı gönderdim ama ürünü garanti kapsamına almadılar ve 3 defa aradığım halde her defasında size dönecekler denilerek dalga geçtiler ve 1 ay boyunca geri dönmediler. Bundan sonra asla Vestel servisin bağlı olduğu hiçbir ürün almayacağım bu kadar ciddiyetsiz başka bir firma görmedim.

  • Regal Temsilcisi03 Ocak

    Merhaba, Şikayet Yönetim Ekibimiz geri bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çalışıyor. Çözüm alternatiflerimiz ile birlikte en kısa sürede sizinle irtibata geçeceğiz En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

Ziyaretçi Yorumları