03 Temmuz
Yorum Yap
#10625482

Regal Televizyon Arızası ve Servisin Teşhisi!

2018'in Nisan ayının ilk haftasında servis tarafından kurulan Regal marka 48r6520f kodlu 48" Smart TV televizyonum Haziran ayının 2. Haftası bozulmuştur. Televizyonda ses var fakat görüntü yoktur. Servis kaydını bıraktıktan bir gün sonra televizyon adresten almış alınırken 'inşallah oğlunuz su dökmemiştir. ' Diyerek ilk teşhisi konmuştur!


Sonrasında servis tarafından aranıp cihazın suyla temas ettiğini ve 570 TL ücretinin olduğu tarafıma bildirilmiştir. Daha sonrasında çağrı merkezi ve çözüm merkeziyle yapmış olduğum konuşmalar sonuç vermemiştir.


Cihazımın ücretsiz olarak değişmesini talep ediyorum. Konuyla alakalı kısa zaman içerisinde dönüş beklemekteyim. Eğer olumsuz olursa yasal olarak haklarımı arayacağımı bilmenizi isterim saygılar.

Fatih 2.681 Okunma

Cevaplar

  • Regal Temsilcisi04 Temmuz

    Merhaba, Şikayet Yönetim Ekibimiz geri bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çalışıyor. Çözüm alternatiflerimiz ile birlikte en kısa sürede sizinle irtibata geçeceğiz En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler