22 Haziran 2018
Yorum Yap
#10583483

Regal Buzdolabı Sorun Çıkardı!

28-08-2016 tarihinde Sarıyer Ayazağa Erdal Ev Gereçleri'nden Regal marka buzdolabı aldık. Buzdolabı alırken Aile Sağlığı Merkezi'nde aşı dolabı olarak kullanacağımızı belirttik ve uygun olduğu söylendi.


Aile Sağlığı Merkezi'ne Vestel servisi tarafından kurulum yapıldı. 15 Mayıs 2018 tarihinden itibaren buzdolabında her gün gece geç saatlerde ani ısı artışı (en az 40 dakika süreli) olduğu bakanlık ve bizim tarafımızdan tespit edildi ve bu nedenle bakanlık bize aşı vermeyi kesti.


Sorunun tespit ve çözümü için Vestel servisiyle defalarca görüşülmesine rağmen herhangi bir problem olmadığı ve aşı dolabı almamız gerektiği söylendi.


Sorunumuza kesinlikle çözümleyici bir şekilde yaklaşılmadı. Aşı konusu çok önemli olduğu için sorunumuzun ivedi şekilde çözülüp mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz.

Kifayet Kifayet 2.592 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Regal Temsilcisi22 Haziran 2018

    Merhaba, Şikayet Yönetim Ekibimiz geri bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çalışıyor. Çözüm alternatiflerimiz ile birlikte en kısa sürede sizinle irtibata geçeceğiz En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler