07 Mayıs
#11934214

Regal Buzdolabı Servisi İşini Yapmadı!

* 30 Nisan 2019 tarihinde garantisi devam eden Regal marka buzdolabımın buzluk kapısının kapanmaması ve özellikle alttaki kapıyı kapattığımızda yine üstteki buzluk kapısının açılması şikayeti ile Vestel yetkili servisi ile iletişime geçtim.
* Ertesi gün 2 yetkili servis çalışanı gelip, kapıyı kontrol edip, ilkel bir yöntem ile (çaydanlıkta su kaynatıp, dolabın altına bezler serip, kaynar suyu buzluk kapısının etrafına dökerek) sorunumuza çözüm üretmeye çalıştılar. Koli bandı ile de buzluğun kapısını yapıştırarak, "4-5 saat sonra bandı açın, büyük ihtimalle düzelir" dediler.
* Dedikleri saatte kapağı açtığımda herhangi bir düzelme olmadığını yetkili servisi 2. kez arayıp bildirdim ve bir sonraki gün 2. kez ilk gelenlerden farklı 2 yetkili servis çalışanı geldi.
* 15 dakika kadar sorunu tespit etmeye çalıştılar ve sorunun "müşteri kaynaklı olmadığını, bariz bir şekilde dolap kapağı vakumlu lastiklerinin dolabı tutmadığını, buzluk kapısının açık kalması sebebiyle de diğer parçaların zarar görebileceğini" söylediler.


* Videoya alıp, videoyu fabrikaya göndereceklerini ve oradan gelecek yanıta göre kapının ya da lastiklerin değişebileceğini söylediler (Buzluk kapısı bant ile tutuluyor) .
* Fabrikadaki sorun çözme uzmanlarının, izledikleri videodan ve yetkili servis çalışanlarının anlattıklarından anladığı ve bana verdikleri cevap ise (bu arada fabrikadan gelen cevabı evimize gelen yetkili servis personeli büyük bir mahcubiyetle bana iletiyor) : "Buzluk kapısının alttaki kapıyı kapattığımızda açılmasının gayet normal olduğu, alttaki kapıya fazla yük konulursa buzluk kapısı güvenlik olarak kendi kendini açar" şeklinde savma bir cevap geldi.
* Bizzat Vestel fabrikasını arayarak, bu durumu ve saçma cevabı kabul etmediğimi, yetkili servis çalışanlarının dahi müşteri kaynaklı olmadığını belirledikleri garantisi devam eden dolabım ile ilgili acilen çözüm beklediğimi ilettim.


Sonuç olarak: 3 gündür Vestel fabrikasını arıyorum, her çıkan müşteri temsilcisine kaydım ile ilgili acilen cevap beklediğimi, evde en sık kullanılan eşyalardan biri olan dolabımın buzluk kapısını koli bandı ile tuttuğumu iletiyorum ve her müşteri temsilcisi "sorun çözme merkezinde sorununuz üzerinde çalışıyorlar" gibi yine savma bir cevap veriyorlar.


Ben, sözde sloganı "Gururla Yerli! " olan müşteri memnuniyetinden uzak bu markaya güvenerek param ile mağdur oluyorum. Haklı olduğum bir konuda hem zamanımdan ödün veriyor, hem yoğun stres yaşıyorum.

Doğan Doğan 1.610 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları