13 Şubat 2014

Regal Buzdolabımın Kapağı Kapanmıyor.

2 yıl önce almış olduğum buzdolabının kapağı kapanmıyor. Servis çağırdık geldi, fakat garanti kapsamına girmediğini 150 TL karşılığında kapağın değişmesi gerektiğini söylediler. Kullanıcıdan kaynaklı herhangi bir hata kesinlikle yok. Dolabı çok dikkatli kullanıyoruz. Kapağa ağır bir şey koymuyoruz. Ayrıca 7 yıl garantili olması için ilk aldığımızda ekstra para ödemiştik. Ne için garanti kapsamına girmiyor. Bizden ne için 150 tl talep ediliyor? Regal marka buzdolabı aldığım için çok pişmanım vede bütün tanıdıklarıma çevreme kötü reklam yapacağım eğer ki garanti kapsamına alınmazsa.

Bilgen 490 Okunma

Cevaplar

  • Bilgen 17 Şubat 2014

    Öncelikle sikayetvar.com sitesinin işlevini çok beğendim. Regal firmasına hakkında ise şikayetimizi dikkate alıp anında dönüş yapmaları ve çözüme kavuşturma çabaları çok güzel. Fakat ürün kalitesini arttırıp insanların gözündeki regal kötü bir marka imajını yıkması lazım. çünkü çevremdeki birçok insandan "regal kalitesiz ürün üretiyor" yorumunu duydum.

  • Regal Temsilcisi13 Şubat 2014

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle Vestel tercihiniz için çok teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Başvurunuzla ilgili olarak Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü’müzden Çözüm Merkezi Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön