04 Eylül 2013

Regal Buzdolabım Kokuyor!

Yaklaşık 1 yıl önce Migros'tan Real marka no frost buzdolabı aldım. 3 ay önce no frost kısmı koku yapmaya başladı.Tarifini yapamadım değişik bir gaz kokusu. Yetkili servis geldi 40 TL karşılığı koku giderici almamı önerdi. Doğal olarak almak istemedim. Karbonatlı su ile silmemi istedi sildim dolabı bir hafta fişten çıkartıp havalandırdım.Ancak koku yine gitmedi.

Dün servisi aradım yapabileceğimiz bir şey yok, koku giderici almalısınız diye yanıt dönüldü. Memnuniyet anketi yapıyorlar memnun değilim diyorum yinede kimseden ses yok.' yıl garantisi olan bir cihaz nasıl olurda koku yapar. Hadi koktu bunun mutlaka çözümü olmalı. Çözümü bana para karşılığı bir şeyler satmak olmamalı.Çözüm istiyorum.

Mine 315 Okunma

Cevaplar

  • Regal Temsilcisi04 Eylül 2013

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle Regal markamızı tercih ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Başvurunuzla ilgili olarak Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü’müzden Çözüm Merkezi Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle vmh@vestel.com.tr kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön