Reebok Ürüne Müşteri Hatası Diyor

Serkan Serkan3 hafta önce

Boyner'den aldığım Royal complete 2 se ürününün üst derisi burunun kırılma noktalarından çatladı. İki çiftte de aynı şekilde olmasına rağmen inceleme için gönderdiğimde Reebok firması ürünün sürtme / darbe / takılma GİB kullanıcı hatalı olduğunu bildirmiştir.

Müşteri hizmetlerini aradığımda da Tüketici Hakları'na şikayet edeceğim dediğimde yapacak bir şey yok demeleri tavırlarından dolayı bu markanın müşterilerine göstermiş olduğu değeri ortaya koymaktadır. Yazıklar olsun böyle firmaya. Bu ürünü ya değiştirin ya da atın çöpe geri göndermeyin.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Reebok Logo Reebok 3 hafta önce

Değerli Müşterimiz; Reebok markasına gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Reebok olarak; en önemli önceliklerimizden biri müşteri memnuniyetinin korunmasını ve iyileştirilmesini sağlamaktır. Bu kapsamda sizleri her kanaldan dinlemeyi ve aldığımız geri bildirimlerle sunduğumuz deneyimi iyileştirmeyi hedefliyoruz. Şikayetiniz tarafımıza daha önce çağrı merkezi kanalımız üzerinden ulaşmış, konuyla ilgili gerekli incelemeler ilgili ekiplerimiz tarafından özenle yapılmıştır. Prosedürlerimiz ve çalışma prensiplerimiz doğrultusunda yapılan inceleme ve değerlendirmenin sonucu, çağrı merkezimiz tarafından sizinle paylaşılmıştır. İletmek istediğiniz görüşleriniz için bizimle aşağıda yer alan bilgilerden irtibata geçebilirsiniz. İyi günler dileriz, Reebok Müşteri Hizmetleri İletişim: 08505026142

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler