18 Temmuz 2017
#8892410

Ray Sigorta Kasko, Eksper Raporu ve Onayı Gecikmesi

03/07/2017 tarihinde aracım ile kaza yaptım ve Ray Sigorta müşteri hizmetleri ile görüşmeme ve kendilerinin yönlendirmesine istinaden aynı gün aracımı Ray Sigorta anlaşmalı servislerinden birine çektirdim.


04/07/2017 tarihinde dosyamı tüm evraklar ile beraber açtırdım. O tarihten bugüne eksper raporu ve onayı tamamlanamadı. Bağımsız olması gereken eksper, Ray Sigorta çalışanı gibi hareket ediyor ve aracımı başka servise çektirmek istiyor. Gerekçe olarak tamiri mümkün olan parçayı Ray Sigorta anlaşmalı servisin tamir etmeyi kabul etmemesini öne sürüyor. Madem anlaşmalı servis ile ayrıca görüşülecek ve pazarlık edilecek neden anlaşmalı servis var?


Basit bir kazadan dolayı aracım iki haftadır bekliyor. Konuyu iki defa önceliklendirme talebi ile müşteri hizmetlerine, üç defa ekspere ilettim ancak ilerleme olmuyor.

Mehmet Mehmet 1.289 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ray Sigorta Temsilcisi20 Temmuz 2017

    Sayın Yetkili, 19 Temmuz tarihinde ilgili departmanımız tarafından müşterimiz aranarak konu hakkında açıklama yapılmıştır. Ray Sigorta A.Ş. Müşteri Memnuniyet Merkezi 444 4 729

  • Ray Sigorta Temsilcisi19 Temmuz 2017

    Sayın Yetkili, Müşterimizin konu ile ilgili şikayeti 18 Temmuz tarihinde farklı kanallardan şirketimize ulaşmıştır ve konu hakkında ilgili departmanımıza gerekli bildirimler yapılmıştır. Çözüm konusunda müşterimiz ile en kısa sürede iletişim kurulacaktır. Saygılarımızla, Ray Sigorta A.Ş. Müşteri Memnuniyet Merkezi 444 4 729

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler