sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Rapsodi Mobilya Teslimat Sorunu!

Fatih Fatih06 Temmuz 2019 20:09

2 ay önce Rapsodi Mobilya'dan salon takımı aldım (Ankara Siteler). Ürünleri 1 ay önce teslim ettiler. Ancak özensiz taşıma sonucu sandalyeler ezik, bazı bacaklar çatlak, kumaşlarında boya vardı. Ayrıca yemek masasının altında kırık vardı. (Taşıma esnasında olmadı, göz göre göre öyle tekerlediler, yerse mantığıyla.) Bu sorunların tutanağını tuttular, 3 sandalyeyi geri aldılar ve yemek masasının kırık parçasını değişecekler. Neyse geldiler 2 hafta sonra kırık parçayı değişmeye bir türlü sökemediler ve bu böyle değişmiş deyip komple değişim için tekrar gittiler. O günden sonra hiç aramadılar ben arayıp sordum geçen Salı günü. Cumartesi geleceklerini söylediler. Saat 20.00 oldu ne arayan var ne gelen. Gelemeyeceklerini bile hala bildirmediler. Ürünleri alırken ilgi alaka süper çaylar kahveler. Şimdi ise umurlarında değil. Mondi’den yatak odası aldım 3 günde geldiler sorunsuz şekilde kurulumu yaptılar. Sorunlu ürünlerde onların olsun, lazım değil.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Fatih 29 Temmuz 2019 17:07

Neredeyse 1 ay oldu. Hala hatalı 3 adet sandalyeyi değişmeye gelmediler. Ya tır gelmiyor Konya’dan ya da teknik servis işi bırakıyor. Belirli bir gün için anlaşıyorsun, sabahtan akşama kadar gelmelerini bekliyorsun, akşam oluyor arıyorsun, gelemeyeceklerini söylüyorlar cumartesi günün boşa gidiyor. Sonuç 3 aydır yemek masasını kullanamıyoruz.

profile-icon Fatih 08 Temmuz 2019 21:03

Ürünler geldi yemek masasını hallettiler ama sandalyelerdeki çatlaklar ve ezikler belli olmasın diye sandalyeleri tekrar boyayıp geri gönderdiler. Boyalı olan sandalye kumaşını değiştirmek yerine silmeye çalışmışlar izi hala orada. Sıfır aldığım ürünleri tadilat yaparak geri gönderdiler. 1 aydır 3 sandalye için savaşıyoruz.

Rapsodi Mobilya Logo Rapsodi Mobilya 08 Temmuz 2019 10:42

Yaşadığınız olumsuzluktan dolayı üzgünüz Şikayetiniz ilgili birimler tarafından takip edilmektedir. Şikayetinizin sonuç bilgisi paylaşılmak üzere en kısa sürede tarafınıza geri dönüş yapılacaktır. Rapsodi Mobilya Müşteri Hizmetleri

Rapsodi Mobilya Logo Rapsodi Mobilya 08 Temmuz 2019 10:40

Yaşadığınız olumsuzluktan dolayı üzgünüz Şikayetiniz ilgili birimler tarafından takip edilmektedir. Şikayetinizin sonuç bilgisi paylaşılmak üzere en kısa sürede tarafınıza geri dönüş yapılacaktır. Rapsodi Mobilya Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler