Rapsodi Mobilya Teslim Edilemeyen Koltuklar!

Erhan Erhan 13 Eylül 2019 23:14

27.07.2019 tarihinde Diyarbakır Rapsodi mağazasından 2 adet 3'lü koltuk siparişi verdik. Mağaza siparişi 07.08.2019 tarihinde fabrikaya iletmiş, 21 günlük teslimat süresi olduğunu belirten firma 28.08.2019 tarihinde teslimat taahhüdünde bulundu. 25-26 ağustos tarihinde mağazayla iletişime geçip ürünümü sordum, en geç 30 Ağustos'ta elinizde olur dediler. Ürün gelmedi tabii. 2 Eylül'de Rapsodi müşteri hizmetleri olduğunu belirten bir beyefendi arayıp, ürünü 7-10 gün içerisinde mutlaka teslim edeceklerini söylediler. Ancak yine ürün yok. Daha sonra Rapsodi Konya fabrikasının yöneticisi olduğu söylenen E*** bey'le görüştüm, ürünün hazır olduğunu, ancak nakliye konusunda sorun yaşadıklarını söyleyip ürünü cuma günü çıkarabileceklerini ancak farklı bir nakliye firması olduğu için yeterince güvenilir olmayabileceğini iletti ve ikinci bir alternatif olarak, 11.09.2019 tarihinde kendi araçlarının Diyarbakır güzergahına doğru yola çıkacağını söyleyince kabul ettim. Çarşamba günü oldu, araç hala çıkmadı, bugün 13.09.2019 Cuma, araç hala çıkmadı. Üstüne üstelik mağaza yöneticisine ulaşamıyorum, kendisine yakışır bir şekilde davranıp numaramı engellemiş bulunmakta. Aracın Cumartesi günü çıkacağını söyleyen firmaya karşı o kadar güvenim sarsıldı ki, koltuklarımın geleceğinden hiç mi hiç emin olamıyorum. Asla ama asla birine Rapsodi'den olumlu şekilde bahsetmeyeceğimi bildirir, yaşadığım sorunun derhal çözülmesini talep ediyorum. Ayrıca birkaç gün sonra düğünüm olacak, bunca iş güç içerisinde Rapsodi'yle tartışarak, sinir kat sayımı arttırıyorum. Yaşattıklarınızı yaşarsınız umarım!

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

profile-icon Erhan 14 Ekim 2019 17:57

Evet, ürünü çok geç de olsa aldık, ancak başkaları bu stresi ve mağduriyeti yaşamasın, iletişim kurmaya çalışırken Rapsodi yetkilileri tarafından engellenmesin diye şikayetimizi kaldırmak istemiyoruz.

Rapsodi Mobilya Logo Rapsodi Mobilya 10 Ekim 2019 10:10

müştermizin üürnleri teslim edilmiş olup herhangi bir sorunu yoktur şikayeti kaldırma istememektedir.

Rapsodi Mobilya Logo Rapsodi Mobilya 14 Eylül 2019 08:26

Yaşadığınız olumsuzluktan dolayı üzgünüz Şikayetiniz ilgili birimler tarafından takip edilmektedir. Şikayetinizin sonuç bilgisi paylaşılmak üzere en kısa sürede tarafınıza geri dönüş yapılacaktır. Rapsodi Mobilya Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Ziyaretçi 14 Ekim 2019 14:56  

    Evet, ürünü çok geç de olsa aldık, ancak başkaları bu stresi ve mağduriyeti yaşamasın, iletişim kurmaya çalışırken Rapsodi yetkilileri tarafından engellenmesin diye şikayetimizi kaldırmak istemiyoruz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler