Rapsodi Mobilya Palermo Oturma Takimi Dikiş Ve Kumaş Hatası. Vs...

Ibrahim Ibrahim10 Mayıs 16:37

Ürünleri ( palermo oturma odası, Zen yemek masası ve konsol ile sandalyeler) 2019 eylül ayında aldık. Alalı sekiz ay olmasına rağmen resimlerde görüldüğü üzere; ilk getirildiğinde koltukların ayaklarının hatalı takılması daha sonra bu durumun tarafımızca tespit edilmesi, oturma takiminin dikişlerinin açılmaya başlaması, oturma takimi ve sandalye kumaşlarının üzerine su damlası gelse bile yağ benzeri leke bırakması, üçlü koltukların gıcır gıcır ses çıkartması (Satin alacağımız zaman mağaza görevlisi tarafından kumaş özelliği sorulduğunda gayet iyi olduğu ve herhangi bir sıvı döküldüğünde kumaş üzerinden akıp gidecegi, silindiğinde hemen geçeceği söylenmesine rağmen su dökülen bir yerin yine su ile silindiğinde leke bırakmaması nasıl mümkündür? Ki tekrar leke bıraktığı görüldü.), sandalyenin dikişlerinin gelişi güzel ve özensiz dikilmiş olması, tekli koltuğun biri oturduğunda arkaya doğru gittiği yani oturulduğunda dengesiz olduğu, masa, konsol ve sandalye dış kaplamalarının dökülmesi.

Yaklaşık 10 yildir Rapsodi Mobilya kullanıcısı ve müşterisi olarak yine sizi tercih ettik fakat böyle bir durumla karşılaşınca şok olduk. Eski Rapsodi mobilyalarımızı 10 yıl kullanmamıza rağmen çok memnunduk ve hiçbir şikayetimiz olmadı kayıtlarınıza bakabilirsiniz.

Tarafımıza en kısa zamanda dönüş yapılarak bu sorunlarımızın giderilmesini talep ediyoruz.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Ibrahim 02 Haziran 22:15

Hangi değerlendirme acaba size yazdık 50 yerden mailler şikayetler siz sorunumuzu çözmek istemiyorsunuz bence. 2 aydır çözmenizi bekliyoruz siz buraya kes kopyala yapıştır yapıyorsunuz. Bir hafta daha bekleyeceğim sonra Tüketici Mahkemesi'ne vereceğim alın tüm mobilyalarınızı verin paramı.

profile-icon Ibrahim 02 Haziran 21:03

Ürünleri 2019 eylül ayında aldık. Alalı sekiz ay olmasına rağmen resimlerde görüldüğü üzere; ilk getirildiğinde koltukların ayaklarının hatalı takılması daha sonra bu durumun tarafımızca tespit edilmesi, oturma takiminin dikişlerinin açılmaya başlaması, oturma takimi ve sandalye kumaşlarının üzerine su damlası gelse bile yağ benzeri leke bırakması, üçlü koltukların gıcır gıcır ses çıkartması (Satin alacağımız zaman mağaza görevlisi tarafından kumaş özelliği sorulduğunda gayet iyi olduğu ve herhangi bir sıvı döküldüğünde kumaş üzerinden akıp gidecegi, silindiğinde hemen geçeceği söylenmesine rağmen su dökülen bir yerin yine su ile silindiğinde leke bırakmaması nasıl mümkündür? Ki tekrar leke bıraktığı görüldü.), sandalyenin dikişlerinin gelişi güzel ve özensiz dikilmiş olması, tekli koltuğun biri oturduğunda arkaya doğru gittiği yani oturulduğunda dengesiz olduğu, masa, konsol ve sandalye dış kaplamalarının dökülmesi. (not: tekli koltuk vidaları görünüyor fotolara bakın) yaklaşık 10 yildir Rapsodi Mobilya kullanıcısı ve müşterisi olarak yine sizi tercih ettik fakat böyle bir durumla karşılaşınca şok olduk. Eski Rapsodi mobilyalarımızı 10 yıl kullanmamıza rağmen çok memnun dük ve hiçbir şikayetimiz olmadı kayıtlarınıza bakabilirsiniz. Tarafımıza en kısa zamanda dönüş yapılacağı söylenmesine rağmen halen bekliyoruz... 2 ay geçti biz sürekli mağazayı arıyoruz ve maalesef dönüş yok. Bizi bu şekilde mağdur eden Rapsodi Mobilya. Artık eğer dönmezseniz mağduriyetimizi gidermezseniz hukuk yollarına başvuracagız.

np_image9 Ekli Görsel Var
Rapsodi Mobilya Logo Rapsodi Mobilya 12 Mayıs 17:47

Yaşadığınız olumsuzluktan dolayı üzgünüz Şikayetiniz ilgili birimler tarafından takip edilmektedir. Şikayetinizin sonuç bilgisi paylaşılmak üzere en kısa sürede tarafınıza geri dönüş yapılacaktır. Rapsodi Mobilya Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler