Rapsodi Mobilya İlgisiz Satıcı!

Duygu Duygu24 Nisan 2019 22:40

1 yıl önce almış olduğum yatak odası takımının karyolasının gıcırdaması yani öyle ki eşim uyanmasın diye sağdan sola dönemiyorsun uyurken. Ggardırop ray ayarlarının birden bire bozulup kapılarının kapalı bir şekilde kilitlenmesi ve sizin dolaptan bir şey alamamanızın verdiği mağduriyet yetmezmiş gibi bir de arıyorsun 2 yıl garantili olan ürün için sizden 150 lira servis ücreti istiyorlar.

Defalarca fabrikayı arayıp mağaza hakkında ilgisizler diye şikayette bulunuyorsun onlar mağazadan daha ilgisiz. 1 ayı geçti hala bir gelen giden yok. Rapsodi ilk etapta çok iyiydi gayet ilgililerdi. Yemek odası takımının da oradan almıştım ilk evlenirken. Onunla alakalı da sıkıntımız oldu ancak kısa sürede çözdüler ama 1 ayı geçkin süredir şu sorunumun çözülmemesi marka hakkında beni hayal kırıklığına uğrattı.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Rapsodi Mobilya Logo Rapsodi Mobilya 25 Nisan 2019 08:36

Yaşadığınız olumsuzluktan dolayı üzgünüz Şikayetiniz ilgili birimler tarafından takip edilmektedir. Şikayetinizin sonuç bilgisi paylaşılmak üzere en kısa sürede tarafınıza geri dönüş yapılacaktır. Rapsodi Mobilya Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler