sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Rapsodi Mobilya Defolu Salon Oturma Grubu!

Onur Onur25 Nisan 2016 10:15

Temmuz ayı içerisinde Malatya Rapsodi Mobilya mağazasından sipariş verdiğimiz ve yaklaşık 31 Temmuz'da tarafıma teslim edilen ürünün paketten çıkarıldığı an da satıcı firma ve tarafımca tespit edilen arıza, defolu ve kirlenmiş durumu anında Rapsodi Mobilya Malatya sorumlularına iletildi.

Aradan 2-3 haftalık bir zaman geçti ve herhangi bir işlem yapılmadığı için tekrar ürünü aldığımız mağaza ile irtibata geçerek bilgi almak istedik. Mağazada ilgili birinin bizi birkaç gün içinde bizi arayarak ürünün tarafımızdan alınarak Konya fabrikasına gönderilerek sorunun çözüleceğini söyledi ve biz de kabul ettik. Ürün bir kaç hafta içerisinde evden alınarak fabrikaya gönderildi ve tarafıma herhangi bir belge verilmedi.

Ürün yaklaşık 3-4 hafta içerisinde tekrar tarafıma gönderildi ve evde ürününün teslimi esnasında herhangi bir işlem yapılmadığı görüldü. Bu durum 3 defa aynı şekilde gidip geldi sorun çözülmedi.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Onur 06 Şubat 2017 16:12

Herhangi bir işlem yapılmadı ve beni arayan soran bir serviste olmadı.

Rapsodi Mobilya Logo Rapsodi Mobilya 29 Nisan 2016 12:21

Sayın İlgili Müşterimizin ürünlerinde olan sorunları için servis hizmeti verilecek olup kendilerine detaylı bilgilendirme yapılmıştır. Saygılarımızla Rapsodi Mobilya

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler