03 Eylül 2015
#3638412

Rapsodi Mobilya 'da Müşteri İlgisi Malı Satana Kadar

1,5 yıl önce Rapsodi'den oturma grubu, yemek odası, yatak odası, TV ünitesi ve orta sehpa aldık. Satış esnasında son derece ilgili olan firmanın ilgisinin parayı alana kadar olduğunu öğrenmemiz uzun sürmedi.


Ürünlerin eksik-geç teslim edilmesi, hatalı montaj sebebiyle oluşan yamuklukların aylar sonra ancak düzeltilebilmesi gibi "ufak" sorunlar bir tarafa, 2 ay geçmeden bozulan yatak odası ve bazanın tamiri için 1 yıldır yetkililer tarafından oyalanıyor olmamız son damlaydı.


Her telefon sonrası yarın gün içinde servis gelecek deyip, çalışan insanlar olarak güç bela izin alıp tüm günü evde geçirmemizi sağlayan yetkililer ve bozuk gelen ürünler hakkında her türlü yasal yola başvuracağımız bilinsin.

Zeynep Zeynep 431 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Rapsodi Mobilya Temsilcisi21 Eylül 2015

    Sayın İlgili Müşterimizin ürünlerinde olan sorunları giderilmiştir. Saygılarımızla Rapsodi Mobilya

  • Zeynep14 Eylül 2015

    Geçen süreç: Şikayet sonrası sorunu hemen çözümleyeceklerini bildiren bir yetkili telefon etti, peki dedik, bir hafta sonra "yarın gün içinde servis gelecek evde bekleyin" dediler yine peki dedik, tabi yine gelen olmadı. En ufak bir açıklama bile yok gelmeme sebebine dair. Bu sebeple lütfen firma ile ilgili görüşlerimizi sorduğunuz anketler göndermeyin.

Ziyaretçi Yorumları