24 Ekim 2014
#2767820

Rapsodi Home Servis Hezimeti!

Rapsodi marka mobilyaların eksiklerinin giderilmesi için 45 gün bekledikten sonra (son 15 gün boyunca her gün aradım ve her gün yarın gelecek denilerek geçiştirildim) servis hizmetini bugün saat 21:30 da (!) aldım. Ancak gardrop üst montaj parçasının bozuk olmasına rağmen gelen arkadaşlar alt montaj parçasını getirmişler.


TV ünitesinin kapaklarının koyu renk olması gerekiyordu ancak gelen kutudan yine aynı renk kapak çıktı. Bunun üzerine gelen ekip adıma tekrar servis talebi yapıp ayrıldılar. Malzemelerin 21 gün sonra ancak ellerine geleceğini bildirdiler. Rapsodi firmasından şikayetçiyim, mağduriyetimin acilen giderilmesini istiyorum.

Ali Ali 8.952 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ali10 Kasım 2014

    Bundan sonra Rapsodi mobilyanın kapısının önünden dahi geçmem. Servis hizmeti berbat. Ürünlerinin arkasında durmuyorlar. Kimseye tavsiye etmiyorum.

  • Ali10 Kasım 2014

    Merhaba ; 24 ekimde bu platformdan şikayetimi bildirmiştim. Bugün 10 kasım olmasına rağmen halen mağduriyetim giderilmemiştir. Rapsodi marka mobilya alacak arkadaşlar lütfen uzak durun. Ürünlerinin arkasında durmuyorlar. Satarken herşey çok güzel ancak eksiklerini tamamlamaya gelince ilgi alaka hiç yok. Ürünleri alalı nerdeyse 3 ay oldu, halen eksiklerini gideremediler.

  • Rapsodi Mobilya Temsilcisi24 Ekim 2014

    SAYIN YETKİLİ KONU İLGİLİ MAĞAZAMIZA AKTARILMIŞ OLUP GEREKLİ HİZMET VERİLECEKTİR. SAYGILARIMIZLA RAPSODİ MOBİLYA

Ziyaretçi Yorumları