27 Mart
#11767087

Rainbow Elektrik Süpürgesi Servis Sorunu!

2010 yılında evimde temizlik işlerini yapan yardımcımın artık yıldıran ısrarları sonucu evimde tanıtım yapıldı. Tanıtımı yapan temsilci tanıtım sırasında bildiğiniz melekti. Her şey toz pembe, makinenin motoru çok yüksek bir teknolojinin ürünü, makinenin ömür boyu ücretsiz bakım servisi var, olur ya bir sorun olursa arıza vs. Makinenin servis ile ilgili hiçbir sorunu olmayacak, hemen gereken işlem yapılacak ve gerekirse tarafıma arıza giderilene kadar ikame makine verilecek diyerek şu anki kur ile hesapladığımız zaman ederi 20.000 TL olan 3000 euro'ya bana bir adet elektrik süpürgesini sattı. Sonrasında öğrendim ki yanımda çalışan yardımcım, üründen o dönemde 2 asgari ücret karşılığında komisyon alacakmış. İlk olarak sorun yaşadığımız nokta da bu andan itibaren oldu. An içinde kaç senet ödedim toplasa hatırlamıyorum ama son iki senedinin günü geldiğinde ki bu da kadının komisyonuna tekabül eden tutardı. Kadın bana geldi, işten çıkarılmayı göz önüne alıp ben ve benimle beraber süpürge satısı yapılan bir kişiden daha hak etmiş olduğu komisyon olduğunu bunun da Rainbow tarafından ödenmediğini söyledi. Sonrasında benim ya da avukatımın konu ile ilgili olarak firma ile konuşmamızı rica etti. Akabinde Rainbow Genel Müdürlüğü aradım ve karşıma çıkan kişiye durumu anlatıp nedenini sordum. Muhasebe müdürü olduğunu iddia eden kişi yardımcımın ödemeyi aldığının notu olduğunu ama temsilcileri ile yeniden konuşacağını söyledi. Bende konuşun şayet ödemeyi yaptığına dair bir bilgi yoksa ben son iki senedimin tutarını yardımcım vereceğimi söyledim. Muhasebe müdürü yine temsilci ile görüşüp döneceğini ama senetlerin ödemesini de istediklerini iletti. Bende siz bana bir dönün o sonraki aşama dedim. Telefonu kapadım. Daha üzerinden 15 dakika geçmedi ki temsilci olan kadın beni aradı. Ağıza alınmayacak hakaret ve küfürler edip ödemiyorum, alın bakalım o komisyonu nasıl alacaksanız dedi. An içinde hoparlörden konuştuğumuzu ve yanımda şahitlerimin olduğunu kendisini ve temsil ettiği firmayı dava edeceğimi söylediğim zaman da telefonu yüzüme kapattı. Muhasebe müdürüne durumu belirttim. Bana inanmadı ve senetlerin tahsiline takıldığı için o da üst perdeden yüksek sesle konuşarak komisyonun benim sorunum olmadığını, senetleri ödeme sen icraya verileceğimi söyleyip kapadı. Üzerine avukatım kendilerini aradı. Muhasebe müdürü geri arayarak temsilcileri adına özür dileyip komisyonların ertesi gün verileceğini beyan etti. Ve yardımcım komisyonunu aldı. Tabii biz kendisi ile yollarımızı ayırdık.

Serpil Serpil 3.092 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Serpil'in Teşekkür Mesajı06 Nisan

    Sikayetvar.com a tarafından şikayetim firmaya iletiler iletilmez firma geri dönüş yaptı. Halka ilişkiler müdürü olan t. Hanım makinenin adresimden alınıp bakımlarını yaptırdı. Bu kısım daha evvel söz verildiği gibi satış omur boyu ücretsiz bakım kapsamı çerçevesinde yapıldı. Kırık olan separator ve sepet mandalı da 70 TL ücret karşılığı yapıldı. Teşekkür ederim.

  • Serpil27 Mart

    Sonuç olarak, acil şekilde 3000 euro ödenmiş bir makinenin 25 kullanım sonrası kırılan 1 plastik klips ile 2 de çelik bile olmayan bağlantı piminin servise baktığını iddia eden kişi tarafından şişirilmemiş gerçek tutarları ile adresime teslim edilmesini ve saçma sapan bakım adı altında euro üzerinden telaffuz edilen filtre ve rulman tutarının açıklamasının yapılmasını istiyorum.

  • Serpil27 Mart

    Sonrasında senetler ödendi. Ben makineyi 8 senede toplamda 25 defa kullanmadım. Makine maalesef pratikte kullanımı çok zor bir ürünmüş. Evime gelen sonraki yardımcılarda kullanmak istemediler. 2018 yılında makinenin su haznesi ile tekerlekli yürüteci birbirine bağlayan aparat kırıldı. Paslanmaz çelik olduğunu iddia ettikleri boruların bağlantı aparatlarındaki klipsler paslanıp kırıldı ve boruları birbirinden çıkarıp temizlemek ya da kısa kullanmak imkansız hale geldi. Rainbow un telefonlarına ulaşamayınca Web sayfalarına yazdım. Ertesi gün bir kişi yaşadığım bolge ile kendisinin ilgilendiğini eve gelip servis vereceğini ve 1 adet plastik klips ile çelik bile olmayan iki adet ürün bulundu cm lik bağlantı PİM i için 150 TL ücret olduğunu, ayrıca makinenin ne kadar kullanıldığını bile sormadan makinenin hepa filtre ve rulman setinin bakım adı altında değişmesi gerektiğini bunlarında 1000 TL civarı olduğunu ayrıca 350 TL de servis ücreti olduğunu söyledi. Toplam maliyet bana 1500 TL'ye geliyordu. Sonrasında maalesef telefonum bozuldu arayan kişinin beni aradığı numara da gitti. İyi ki de gitmiş. 14 Mart tarihinde yine Rainbow Servis olarak arama yaptım ve telefona çıkan kişiye yalnız adını hatırladığım benim bölgeme bakan e. Bey ile görüşmek istediğimi söyledim. Telefondaki kişi e. Beyin artık satışa geçtiğini, bölgeme kendisinin baktığını ve sorunu kendisinin bana yazacağım WhatsApp numarasından iletmek halinde kendisinin parça değişimini gerçekleştireceğini söyledi. Yine ilk konuştuğum kişi gibi makinenin bakımının da yapılması gerektiğini araya sıkıştırıp 350 TL hepa filtre ve 350 TL rulman seti artı servis ücreti olduğunu parça değilim ile tutarın 1000 TL'ye geleceğini söyledi. Servis elemanına hepa filtre ne kadar dediğim zaman 50 euro dedi... Amerikan menseili üründen euro karşılığı ödeme alınmasının saçma olduğunu söylediğim zaman kendisinin yapabilecek bir şeyinin olmadığını ve onlara bunun denildiğini söyledi. O zaman şimdilik hepa filtre ve rulman seti değişimi istemediğimi yalnız eksik parçaları istediğimi belirttim. Aldığım cevap siz uygun olunca hepsini bir yapalım Çünkü sizin makinanız kömürlü değil kartlı makine hepa filtre değişmezse kart yanar o da 2850 TL dedi. Ben yine yalnız kırık parça değişimi istediğimi belirtince artık cevap vermekte de vazgeçti. Hani nerede bu omur boyu ücretsiz bakım?! Hani nerede sorunsuz servis? Ve hani nerede müşteriye verilen sonsuz değer?

Ziyaretçi Yorumları