Cevaplar

profile-icon Serpil 06 Nisan 2019 21:28

Sikayetvar.com a tarafından şikayetim firmaya iletiler iletilmez firma geri dönüş yaptı. Halka ilişkiler müdürü olan t. Hanım makinenin adresimden alınıp bakımlarını yaptırdı. Bu kısım daha evvel söz verildiği gibi satış omur boyu ücretsiz bakım kapsamı çerçevesinde yapıldı. Kırık olan separator ve sepet mandalı da 70 TL ücret karşılığı yapıldı. Teşekkür ederim.

profile-icon Serpil 27 Mart 2019 03:46

Sonuç olarak, acil şekilde 3000 euro ödenmiş bir makinenin 25 kullanım sonrası kırılan 1 plastik klips ile 2 de çelik bile olmayan bağlantı piminin servise baktığını iddia eden kişi tarafından şişirilmemiş gerçek tutarları ile adresime teslim edilmesini ve saçma sapan bakım adı altında euro üzerinden telaffuz edilen filtre ve rulman tutarının açıklamasının yapılmasını istiyorum.

profile-icon Serpil 27 Mart 2019 03:30

Sonrasında senetler ödendi. Ben makineyi 8 senede toplamda 25 defa kullanmadım. Makine maalesef pratikte kullanımı çok zor bir ürünmüş. Evime gelen sonraki yardımcılarda kullanmak istemediler. 2018 yılında makinenin su haznesi ile tekerlekli yürüteci birbirine bağlayan aparat kırıldı. Paslanmaz çelik olduğunu iddia ettikleri boruların bağlantı aparatlarındaki klipsler paslanıp kırıldı ve boruları birbirinden çıkarıp temizlemek ya da kısa kullanmak imkansız hale geldi. Rainbow un telefonlarına ulaşamayınca Web sayfalarına yazdım. Ertesi gün bir kişi yaşadığım bolge ile kendisinin ilgilendiğini eve gelip servis vereceğini ve 1 adet plastik klips ile çelik bile olmayan iki adet ürün bulundu cm lik bağlantı PİM i için 150 TL ücret olduğunu, ayrıca makinenin ne kadar kullanıldığını bile sormadan makinenin hepa filtre ve rulman setinin bakım adı altında değişmesi gerektiğini bunlarında 1000 TL civarı olduğunu ayrıca 350 TL de servis ücreti olduğunu söyledi. Toplam maliyet bana 1500 TL'ye geliyordu. Sonrasında maalesef telefonum bozuldu arayan kişinin beni aradığı numara da gitti. İyi ki de gitmiş. 14 Mart tarihinde yine Rainbow Servis olarak arama yaptım ve telefona çıkan kişiye yalnız adını hatırladığım benim bölgeme bakan e. Bey ile görüşmek istediğimi söyledim. Telefondaki kişi e. Beyin artık satışa geçtiğini, bölgeme kendisinin baktığını ve sorunu kendisinin bana yazacağım WhatsApp numarasından iletmek halinde kendisinin parça değişimini gerçekleştireceğini söyledi. Yine ilk konuştuğum kişi gibi makinenin bakımının da yapılması gerektiğini araya sıkıştırıp 350 TL hepa filtre ve 350 TL rulman seti artı servis ücreti olduğunu parça değilim ile tutarın 1000 TL'ye geleceğini söyledi. Servis elemanına hepa filtre ne kadar dediğim zaman 50 euro dedi... Amerikan menseili üründen euro karşılığı ödeme alınmasının saçma olduğunu söylediğim zaman kendisinin yapabilecek bir şeyinin olmadığını ve onlara bunun denildiğini söyledi. O zaman şimdilik hepa filtre ve rulman seti değişimi istemediğimi yalnız eksik parçaları istediğimi belirttim. Aldığım cevap siz uygun olunca hepsini bir yapalım Çünkü sizin makinanız kömürlü değil kartlı makine hepa filtre değişmezse kart yanar o da 2850 TL dedi. Ben yine yalnız kırık parça değişimi istediğimi belirtince artık cevap vermekte de vazgeçti. Hani nerede bu omur boyu ücretsiz bakım?! Hani nerede sorunsuz servis? Ve hani nerede müşteriye verilen sonsuz değer?

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler