14 Ocak
Yorum Yap
#11445857

QNB Finansbank Zaman Kaybı Müşteriyi Dikkate Almama Tek Gişe!

Şu an saat 13:55 Gürpınar QNB Finansbank şubesine iş yerinden izin alarak banka işlemini yapmak için geldim. Fakat içeride 21 kişi olmasına rağmen tek bir gişe çalıştığını gördüm. İçeriyle görüştüğüm de bana tek gişe çalışıyorum. Bekleyeceksiniz müdüründen yok arkadaşımda yok cevabını aldım. Ve tüm hesaplarımı kartlarımı kapatıp nakitimi de alarak bankanın sorumsuz müşteri memnuniyeti kınayarak ayrılıyorum.

Müjde Müjde 164 Okunma

Cevaplar

  • Müjde14 Ocak

    Şikayet edilmeden önce numarayla konuşuldu. Oradan bir şey yapılamayacağını qnc sayfasından mail atılması gerekli olduğu söylendi. Verilen doyurucu bilgi için teşekkür eder, insanların zamanını bu şekilde calmamaniz gerektiğini asla firmanıza çalışmayacağını, etrafıma da tavsiye etmeyeceğimi bildiririm.

  • QNB Finansbank Temsilcisi14 Ocak

    Değerli Müşterimiz, İletmiş olduğunuz bildirim Bankamızca değerlendirmeye alınmıştır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra tarafınıza sonuç hakkında en kısa süre içerisinde bilgi verilecektir. Bize aşağıda ilettiğimiz kanallardan her zaman ulaşabileceğinizi belirtmek isteriz. - 0850 222 2 900 Finansçı Sizi Dinliyor Hattı (Hafta içi 09:00-18:00) - https://www.qnbfinansbank.com/ internet sitemizde yer alan “ Bize Yazın” formu - Sosyal Medya’da 7/24 hizmet veren @qnbfbdinliyor Twitter hesabı ve Facebook sayfamızda yer alan Mesaj bölümü - 7/24 hizmet veren 0850 222 0 900 QNB Finansbank Telefon Bankacılığı Bankamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, QNB Finansbank

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler