Deprem destek listelerine hızlı erişin!
QNB Finansbank ile ilgili
Şikayetin Durumu
  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

QNB Finansbank Yıllık Üyelik Ücreti Adı Altında Kart Aidatı Alıyor

277
Pelin
Pelin 28 Ocak 22:48
QNB Finansbank Yıllık Üyelik Ücreti Adı Altında Kart Aidatı Alıyor

Kullandığım kredi kartımdan 27 Ocak 2023 tarihinde 286 TL üyelik ücreti adı altında bir para kesilmiş. Aşağıda belirtilen kanun hükümleri gereği bu zamana kadar kart aidatı altında alınan tüm aidat ücretlerinin iptal edilmesini ve kartıma iade edilmesini talep ediyorum. Ancak, çeşitli tüketici mahkemeleri ve yargıtay kararlarıyla da “kredi kartı aidat ücretlerinin haksız şart niteliğinde ve tüketicilerden tahsilinin haksız olduğu sabitlenmiştir. “ayrıca, bu konuda, yargıtay 13. Hukuk dairesince verilen ve 2011/4736 esas ve 2011/11579 sayılı son karara göre ise söz konusu yıllık kart aidatının bk. 125 md ve HGK 2010/1-93-88 sayılı kararı uyarınca on yıl geriye dönük olarak tüketiciler tarafından alınabileceğine ilişkin hükmü de kesinleşmiş bulunmaktadır.

Bu çerçevede ve yukarıdaki gerekçeler doğrultusunda; karşı taraf ile aramda tanzim edilmiş kredi kartları üyelik sözleşmesi’nin 10. Maddesinde kart ücreti alınacağı belirtilmişse de, 4822 sayılı yasa ile değişik 4077 sayılı tüketicinin korunması hakkındaki yasanın 6. Maddesi gereğince, bu sözleşme ;önceden hazırlanmış, standart sözleşmedir.

Dolayısıyla sözleşme koşulları benimle müzakere edilmemiştir. Sonuç olarak sözleşmenin 10. Maddesi QNB Finansbank tarafından tek taraflı olarak sözleşmeye konmuş, haksız bir koşuldur. Aynı sözleşmenin 10/son maddesi ile de karşı taraf ücret ve faizlerin miktarlarını tek taraflı olarak arttırabilme yetkisini kendisinde tutmaktadır. Bu hüküm dahi 4077 sayılı yasanın 6. Maddesi ve 5464 sayılı yasaya aykırıdır. Bu alınan kart aidatının kartıma iadesini talep ediyorum. Zaten saçma sapan ve yetersiz uygulamanız var ve kısa sürede de kartımı iptal ettireceğim.

QNB Finansbank Logo
QNB Finansbank28 Ocak 22:49

Benzer Şikayetler

profile
288
21 saat önce
profile
Murat'ın Teşekkür Mesajı
  • 21 saat önce

“Teşekkür ederim QNB Finansbank sizinle çalışmaya devam”

QNB Finansbank Kredi Kartı Aidat İptali

Sonu 4787 ile biten QNB Finansbank kredi kartımdan 28.03.2023 tarihinde 252 TL yılık üyelik ücreti adı altında alınan ücretin aşağıda belirtilen kanun...

profile
774
3 gün önce

QNB Finansbank Trendyol Kredi Kartı Sözleşme Eksikliği

Yeni aldığım QNB Finansbank Trendyol kredi kartımı mobil uygulamada kullanamıyorum kuryede sözleşmeyi imzaladığım halde sözleşme eksik bildirisini alıyorum şubeye çağırılıyorum tam zamanlı çalıştığım için gitme şansım yok halledilemeyecek bir sorunsa kartımın iptalini isteyeceğim

profile
546
6 gün önce

QNB Haksız Yere 252 TL Kart Aidatı Kesti

Sonu 8154 ile biten QNB Finansbank kredi kartımdan 19.03.2023 tarihinde 252 TL yılık üyelik ücreti adı altında alınan ücretin aşağıda belirtilen kanun hükümleri gereği bu zamana kadar kart aidatı altında alınan tüm aidat ücretlerinin iptal edilmesini ve kartıma iade edilmesini talep ediyorum. Çeşitl...

QNB Haksız Yere 252 TL Kart Aidatı Kesti
profile
300
07 Şubat

QNB Finansbank Trendyol Kredisi İçin Kredi Kartı Başvurusu

Trendyol'dan QNB Finansbank kredisi çekebilmek için kredi kartı başvurusu yaptım ama kart geldi uygulamaya girdiğimde krediler herkeste olduğu gibi oranlardaydı. O zaman neden kredi kartı başvurusu alıyorsunuz? Hani bize özel kredi vardı kartımı kullanmadım iptalini istiyorum.

profile
88
07 Şubat

QNB Finansbank 1 Yıl Kullanmadan Kesilen Aidat

QNB Finansbank her zamanki gibi herkesi mahsur ediyor. Daha 1 ay kullanmadan yıllık kart ücreti kesen tek banka ve kınıyorum ve bütün kartlarımı iptal ettim bir daha kapısından geçmem. Ayrıca kredi de bile beni sigorta adı altında fazladan zorunlu tutup sigorta ücreti fazlasıyla aldı.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .