QNB Finansbank ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Qnb Finansbank Yanlış Ödeme İadesi Yapmıyor!

258görüntüleme
Enes
Enes 09 Kasım 2020 22:26

08.11.20 'de mobil uygulamadan mevcut kredi ödemesi için para yatırdım ancak o anın dikkatsizliğiyle taksit ödemesi yerine ara ödeme yapmış bulundum müşteri hizmetlerini arayarak durumu bildirdim kendileri bana hafta sonu olduğu için bir işlem yapamadıklarını hafta içi şubeye gitmem gerektiğini söylediler.

 o 9.11.2020 tarihinde bankanın Elazığ şubesine giderek işlemle alakalı yardımcı olmalarını istedim işlemin yedi aşamalı bir onaydan geçerek çözülebileceğini biliyorum ancak oradaki bireysel temsilci hiçbir şekilde yardımcı olmayıp rahat  bir şekilde ek hesabınızdan ödemenizi yaparsınız diyerek işlemini yapmadılar talep ettiğim işlem ara ödeme yaparak. Ödemiş olduğum tutarı kredi taksitine etmelerini istedim biraz evvel belirttiğim gibi bu işlemin yedi aşamalı bir işlem olduğunu ve kolaylıkla çözebileceğini biliyorum bununla alakalı yardımcı olmayan Elazığ şube çalışanından şikayetçiyim.

QNB Finansbank Logo
QNB Finansbank09 Kasım 2020 22:36

Değerli Müşterimiz, İletmiş olduğunuz bildirim Bankamızca değerlendirmeye alınmıştır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra tarafınıza sonuç hakkında en kısa süre içerisinde bilgi verilecektir. Bize aşağıda ilettiğimiz kanallardan her zaman ulaşabileceğinizi belirtmek isteriz. - 0850 222 2 900 Finansçı Sizi Dinliyor Hattı (Hafta içi 09:00-18:00) - https://www.qnbfinansbank.com/ internet sitemizde yer alan “ Bize Yazın” formu - Sosyal Medya’da 7/24 hizmet veren @qnbfbdinliyor Twitter hesabı ve Facebook sayfamızda yer alan Mesaj bölümü - 7/24 hizmet veren 0850 222 0 900 QNB Finansbank Telefon Bankacılığı Bankamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, QNB Finansbank

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler