QNB Finansbank ile ilgili
Şikayetin Durumu
  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Mert sonuçtan hiç memnun değil

QNB Finansbank Ödenen Borca Rağmen Limit Kısıtı.

887
Mert
Mert 14 Şubat 20:32

Şubat ayı ekstre borcum 2.278 Olan tutarı 13.02.2023 tarihi itibari ile 2300 TL olarak ATM'den ödedim. Fakat QNB Finansbank kartıma limit kısıtı koyup yatırdığım tutarı kredi kartıma yansıtmadan -391 olarak gösteriyor. Müşteri hizmetleri ile görüşme sağladığımda 390 küsur liralık bir ödeme yapıldıktan sonra ilgili ekiplerin değerlendirmeye alıp olumlu veya olumsuz yanıt verebileceğini söylüyor. Kartımda şu an limit kısıtı. Bu kısıtın değerlendirilip kaldırılmasını istiyorum aracıma şu anda yakıt bile alamıyorum mağdur durumdayım 2300 yatırmama rağmen hala kartım açılmıyor. Mağdurum.

Gelişme
Gelişme

17 Şubat 04:05

Uzun süredir QNB Finansbank müşterisiyim. Bu zamana kadar insanlık halidir geciken ödemelerim oldu. Fakat işsiz kaldığım dönemde paramın olmadığı dönemlerde bile kredi kartımın ek hesabımın ve yapılandırmamın borçlarını asgari düzende ödemeye devam ettim. Maddi durumum gerekli ve işsiz oluşum yüzünden geciken ödemelerimi sonlandırmak için birkaç gün öncesinde QNB Finansbank ATM'sinden 2.278 TL Olan borcumu 2.300TL Kredi kartı borç ödemesi gerçekleştirdim. Sonrasında mobil uygulamaya giriş yaptığımda ödediğim tutarı kredi kartımda görmeme rağmen limitimin kısıtlanmış olduğunu gördüm. Bu duruma anlam veremeyip hemen müşteri hizmetlerini aradım ve bir hanımefendi ile görüşmeye başladım. Hanımefendinin söylemlerine göre 3 Ay üst üste asgari ödendiği için Limit kısıtının otomatik olarak sistem tarafından konulduğu geri kalan -391 Olan kredi kartı borcumu yatırdığım takdirde değerlendirilip SMS ile geri dönüş yapılacağını iletmesi üzerine telefonu kapattıktan sonra en yakın ATM'ye giderek 400 TL değerinde bir kredi kartı ödemesi daha gerçekleştirdim. Sonrasında uygulamaya girdiğimde -391 değil'de 7.56TL olarak limitim gözüküyordu. Bunun akabinde tekrar müşteri hizmetlerini aradığımda aynı cevapları alarak bu işlemlerin 3 Ay ila 1 Yıl arasında süreceğini sürekli değerlendirmeye alınacağını sistemin otomatik olarak bunu yaptığını iletti. Şu an'da gerçekten çok mağdur durumdayım üst mercilere şikayette bulundum. Ben bankanıza düzenli ödemeler yapmaya devam edeceğim. Ama bu yaşadığım şu zor günlerde gerçekten çok üzücü. En kısa sürede limitimin tekrar geri iade edilmesini talep ediyorum. 6 dan fazla banka ile çalışıyorum ama böyle bir durumu hiç yaşamadım. Talebim çok belli. Bu yaşatılan mağduriyet KKB Puanımı'da etkiliyor.

QNB Finansbank Logo
QNB Finansbank14 Şubat 20:32
Mert
Mert15 Şubat 22:18

Hiçbir şekilde yardımcı olunmadı kredi kartım hala kapalı durumda kullanamıyorum. Müşteri hizmetlerinden arayan hanımefendinin söylediğine göre üç ay üst üste asgari tutar ödendiği için genel performansım düşük olduğu için limit kısıtı koyulmuş. Yani ben anlamıyorum bu zamana kadar asgari olarak ödediğimde hiçbir sıkıntı olmadan harcamalarımı yapıyordum ve kısıt sadece nakit çekim işlemlerine koyuluyordu. Fakat ben 2278 Olan borcumu 2300 olarak yatırıp limit kısıtı koyulunca -391 olan limitimi görüp müşteri hizmetlerini arayıp sorduğumda 391 de ödediğimde değerlendirmeye alacaklarını ilettiler sabahına 400 TL olarak ATM'den yatırıp beklemeye başladım fakat hala kredi kartım kapalı yani sonuçta ben borcumu ödüyorum asgaride olsa tamamını da olsa ödedim nasıl bir kanun ile kredi kartıma işlem kısıtı koyuluyor ben o kadar banka ile çalışıyorum ilk defa böyle bir olay ile karşılaşıyorum ilgili mercilere ve CİMER'e şikayette bulunacağım. Hukuki süreçte'de gerekli kuruluşlar ile görüşeceğim şu anda son 2800TL Nakit paramı kredi kartıma yatırıp mağdur durumda oldum hiçbir şekilde kullanamıyorum ve mağdurum. Ülkemiz bu zor günlerindeyken bile müşterilerinizi böyle mağdur etmeniz hiç etik değil. Lütfen kredi kartım açılsın ben borçlarımı zamanında ödüyorum.

Benzer Şikayetler

profile
2.516
07 Mart

QNB Finansbank Kredi Kartı Limit Kısıtlama Kalkması

QNB Finansbank'tan**** **** ****8364 kredi kartı kullanıyorum fakat borcumu ödedim ama hala limit kısıtı var diyor yaklaşık 2 ay oldu hala açılmadı lütfen kartımın açılmasını istiyorum fakat açılmayacaksa da bize bir bilgi verin ki umudumuzu keselim böyle bir kartımız yok diye bari tam kapatalım kre...

profile
Esn
323
05 Ocak

QNB Finansbank  Mobil Hesap Müşteri Hizmetleri Güvenlik Blokesi

QNB Finansbank hesap açtım ve mobil bankacılığına giremiyorum güvenlik sebebiyle bloke konulmuş. Müşteri hizmetlerini arıyorum kısıtlama var ve hiçbir şekilde cevap alamıyorum işlem devam ediyor deniliyor. Bir an önce çözülmesini istiyorum artık hesabımın düzelmesini istiyorum.

profile
805
19 Eylül 2022

QNB Finansbank Kredi Kartı Limit Kısıtı

Kredi kartımdaki borcun tamamını ödememe rağmen limit kısıtının kalkmasıyla ilgili dalga geçer gibi bir süreçten bahsetmeleri kesin bir süre verememeleri şaka olmalı diye düşünüyorum. Bu kadar kötü bilgilendirme yapan ve müşteriye hiçbir açıklama yapamayan bir müşteri hizmetleri olamaz. Limit kısıtı...

  • profile
1 Destekçi
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .