07 Aralık 2018
Yorum Yap
#11266858

QNB Finansbank Müşteri Hizmetleri Çalışanı Çok Saygısız!

Bugün QNB Finansbank müşteri hizmetlerini aradım. Telefonda görüştüğüm E**adlı müşteri temsilcinin üslubu konuşma tarzı cidden çok saygısızca.


Arkadaş olaylardan bir haber ama bir o kadar da kendini beğenmiş bir şekilde müşteri ile konuşmaları tutumları var. E*** adlı kişi kendisini patron olarak görmekte sanırım onun vermiş olduğu bir şımarıklık kendisinde mevcut ama lütfen kendisine müşteri hizmetlerine çalışan sadece telefonlara bakan biri olduğunu ve bize hizmet etmek görevinde olduğunu hatırlatın ve aşılayın lütfen. QNB Finansbank genel anlamda personelinde bu sorun var. 500 evler şubesindeki elemanlarında bu şekilde olanlar vardı. Sanırım çalışma koşulları ve bankanın lakayıt işleyen politikası personeli bu şekilde çalışmaya itiyor. Müşteri hizmetleri departmanında daha kaliteli, iş bilen, pratik, empati yeteneğine sahip insanları çalıştırın. E** adlı kişi cidden işini yapamayan biri bu çok aşikar.

Feride Feride 1.023 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • QNB Finansbank Temsilcisi07 Aralık 2018

    Değerli Müşterimiz, İletmiş olduğunuz bildirim Bankamızca değerlendirmeye alınmıştır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra tarafınıza sonuç hakkında en kısa süre içerisinde bilgi verilecektir. Bize aşağıda ilettiğimiz kanallardan her zaman ulaşabileceğinizi belirtmek isteriz. - 0850 222 2 900 Finansçı Sizi Dinliyor Hattı (Hafta içi 09:00-18:00) - https://www.qnbfinansbank.com/ internet sitemizde yer alan “ Bize Yazın” formu - Sosyal Medya’da 7/24 hizmet veren @qnbfbdinliyor Twitter hesabı ve Facebook sayfamızda yer alan Mesaj bölümü - 7/24 hizmet veren 0850 222 0 900 QNB Finansbank Telefon Bankacılığı Bankamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, QNB Finansbank

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler