QNB Finansbank KKB Sorunu

Ökkeş Ökkeş27 Mart 20:23

Yıllardır Finansbank kredi kartı kullanıyorum. 4 ay önce cep telefonu numaramı değiştirdim. O günden beri telefonuma gelen aramalarda telefonu açtığım zaman ses gelmiyor kapanıyor. Bugün bankaya kredi çekmeye gittim. Bana takibe düştüğümü ve kredi veremeyeceklerini söylediler. Sebebiyse 3 defa kredi kartımı geç ödemişim. Peki ne zaman? Bununla ilgili bana herhangi bir bilirim mi yapıldı hayır? Kartım mı kısıtlandı hayır. Kendi keyfinize beni takibe düşürmüşsünüz. Bana buna dair herhangi bir açıklama yapılmadı. Mesaj atılmadı. Ki kartını düzenli ödeyen biriyim. Bu kadar basit bit şey için kredi alamıyorum. Umarım benim KKB sıkıntımı çözersiniz yoksa bir daha bankanızla çalışmayıp kartımı kapatacağım.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Ökkeş 30 Mart 15:26

‭+90 (501) 349 74 84‬ numaralı bir hat arıyor. Açtığımda ses gelmiyor ben tekrar arayınca da bağlanmıyor hiçbir şey anlamadım.

QNB Finansbank Logo QNB Finansbank 27 Mart 20:29

Değerli Müşterimiz, İletmiş olduğunuz bildirim Bankamızca değerlendirmeye alınmıştır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra tarafınıza sonuç hakkında en kısa süre içerisinde bilgi verilecektir. Bize aşağıda ilettiğimiz kanallardan her zaman ulaşabileceğinizi belirtmek isteriz. - 0850 222 2 900 Finansçı Sizi Dinliyor Hattı (Hafta içi 09:00-18:00) - https://www.qnbfinansbank.com/ internet sitemizde yer alan “ Bize Yazın” formu - Sosyal Medya’da 7/24 hizmet veren @qnbfbdinliyor Twitter hesabı ve Facebook sayfamızda yer alan Mesaj bölümü - 7/24 hizmet veren 0850 222 0 900 QNB Finansbank Telefon Bankacılığı Bankamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, QNB Finansbank

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler