08 Kasım
#12926838

QNB Finansbank First Kartlar Çekiminde Alınan Haksız Komisyon

Henüz yeni kullanmaya başladığım (ve hüsranla başlayan) QNB first Miles & Smiles kartıyla, daha 2. Günde çekilen ve elimde 1000 TL olarak faturası bulunan yurt dışı işlemimi 1025 TL olarak yansıtan QNB Finansbank, ve sonrasında ulaştığım destek merkezi, döviz olarak çekildiğini iddia ettiği (europay gibi anlamsız bir aracı sistem kullanılıyormuş sanırım) tutarın döviz karşılığını bile söyleyemeden (çünkü öyle bir döviz işlemi yok, faturası da 1000 TL olan bir işlem) 25 TL eklemişti tutarın üstüne.


İtirazı gerçekleştirdim. Garanti Bankası'ndaki kartımda aynı işlem (bir ay önceden bulunan ekstrem elimde) üstüne herhangi bir ek komisyon eklenmeden aylarca düzenli şekilde gerçekleşmiştir. Daha şimdiden kabak tadı veren bu uygulamadan ötürü çözülmediği takdirde de Tüketici Hakem Heyeti'ne şikayetimi gerçekleştireceğim.

Kerem Kerem 364 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • QNB Finansbank Temsilcisi08 Kasım

    Değerli Müşterimiz, İletmiş olduğunuz bildirim Bankamızca değerlendirmeye alınmıştır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra tarafınıza sonuç hakkında en kısa süre içerisinde bilgi verilecektir. Bize aşağıda ilettiğimiz kanallardan her zaman ulaşabileceğinizi belirtmek isteriz. - 0850 222 2 900 Finansçı Sizi Dinliyor Hattı (Hafta içi 09:00-18:00) - https://www.qnbfinansbank.com/ internet sitemizde yer alan “ Bize Yazın” formu - Sosyal Medya’da 7/24 hizmet veren @qnbfbdinliyor Twitter hesabı ve Facebook sayfamızda yer alan Mesaj bölümü - 7/24 hizmet veren 0850 222 0 900 QNB Finansbank Telefon Bankacılığı Bankamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, QNB Finansbank

Ziyaretçi Yorumları