Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
5
Çözüldü

QNB Finansbank 10000 TL Faizsiz Kredi Aldatmacası

profile
Samet
14 Ağustos 2023
1.261
Samet'in Teşekkür Mesajı
“Para hesabıma aktarıldı teşekkürler”

Sayın QNB Finansbank yetkilileri, ben bankanızın 28622672 numaralı müşterisiyim. 15 Temmuz 2023 tarihinde mobil uygulamadan görüntülü görüşme yöntemiyle müşteriniz oldum. 2 gün sonra 19'inde, bankanızdan gönderilen kısa mesaj ile 6 ay vadeli 10.000 TL faizsiz krediye hak kazandığım bilgisini aldım. CardFinans kredi kartımı teslim aldığım halde ve kredi limitim 10.000 TL'nin üstünde olduğu halde çağrı merkezi ile yaptığım görüşmelerde kampanyaya dahil olmadığım söylendi.

Kampanya şartlarında, kredi limitiniz 10.000 TL'nin üstünde olmalı şeklinde ifade ediliyor. Buna rağmen çağrı merkezi ile yaptığım çok sayıda görüşme sonrası olumlu bir sonuç alamadım. Ayrıca bankanızın garip bir şekilde nakit avans için ayrı bir limit sistemi varmış. Bir müşteri temsilcisi limitimin en az 20.000 TL olması gerektiğini söyledi.

Bunun üzerine uygulamadan limit artırımı gerçekleştirdim. Diğer bankalardaki limitim düşük olmasına rağmen, 4-5 gün boyunca denediğim halde her seferinde olumsuz sonuçlandı. Kampanya süresi dolmadan önce ben bu hakkı kazandığım için, bu hakkı kazandıktan itibaren 30 gün boyunca bu haktan yararlanabiliyor olmam gerekir. Bu konuya bir çözüm getirmenizi rica ediyorum.

profile
1 Destek
Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
QNB Finansbank Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 2 dk 45 sn
QNB Finansbank Logo
14 Ağustos 2023 11:49
Samet
Samet
16 Ağustos 2023 18:56

Para hesabıma aktarıldı teşekkürler

Benzer Şikayetler

QNB Finansbank Kredi Kartı Başvurusu Olumsuz Sonuçlanma Şikayeti

profile
Süphan
02 Ocak
330

Merhaba, CardFinans GO MasterCard kredi kartı için yaptığım başvuru olumsuz sonuçlandı. Ardından bir başvuru daha gerçekleştirdim ancak bu sefer QNB Finansbank tarafından anında olumsuz yanıt alındı. Başvurumun neden olumsuz sonuçlandığını ve hemen olumsuz yanıt verilme sebebini öğrenmek istiyorum.

QNB CardFinans Trendyol Kredi Kartı Başvurusu

profile
Mehmet
19 Aralık 2023
521

QNB Finansbank'a Trendyol kredi kartı başvurusu yaptım. 14.12.2023 tarihinde başvurumu gerçekleştirdim ve 6 gündür hâlâ değerlendirme aşamasında görünüyor. Diğer bankalarda sonuç genellikle 1 günde belli oluyor; ya olumlu ya olumsuz bir yanıt alınıyor. Bu kadar uzun süre beklemenin anlamını anlayamı...

QNB Finansbank AGT Mağdurları Şikayet

profile
Aysun
18 Aralık 2023
541

Trendyol CardFinans kartım, AGT kurye firmasına verildi bir ay önce ama hala gelmedi, ulaşılamıyor. Sanırım çözüme ulaşılamayacak. Nasıl bir kargo hizmeti anlamış değilim. İnsanları mağdur ediyorsunuz. Hiçbir iletişim numaranız yok, muhatap bulamıyoruz. Karşınızda mağdurlar olarak bu duruma gerçekte...

QNB Finansbank Ücretsiz Taksit Yapmıyor

profile
Vahdeddin
07 Kasım 2023
218

Kredi kartı kampanyası olmasına rağmen kullanamıyorum. CardFinans GO kartım ücretsiz taksitlendirmeyi gerçekleştirmiyor. Müşteri hizmetleri ile görüştüm ama bir çözüm yolu bulamadılar. Çözüm olarak bekleyin döneceğiz diyorlar. Hesap kesim tarihi ise geçecek neredeyse.

CardFinans GO Verdiği Taksit Sözünü Gerçekleştirmedi

profile
Simge
05 Ekim 2023
218

QNB Finansbank ağustos ayında ayda 4 işlemi faizsiz taksitlendirebileceğimi söyleyip bana CardFinans GO kart verdi. Fakat kartı kullandığımda vade farkı ile taksitlendirebileceğimi gördüm. Boş yere 4200 TL ürün aldım buna güvenip. Kartımı kapattırmak istiyorum.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
QNB Finansbank Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 2 dk 45 sn
Benzer Şikayet Yaz