12 Şubat 2013

Finansbank Hesap Kesim Ücreti Ve Ekstre Adı Altında Alınan Tüm Ücretleri İstiyorum!

Bundan 1yıl önce finansbank nakit avansdan 500tl nakit avans çekmiştim her ay 50 tl ya bölüneceği söylenmedi düzenli olarak da ödüyordum aynı zamanda düzenli ödemiş olduğum kredim de bulunmakta fakat ödediğim halde borcum azalmadı bunun nedeni 3 ayda bir alınan hesap işletim ücretiymiş bunun bana bilgisi verilmedi ve borcum faizlendi ben aylarca hesap kullanım ücretini ödemişim.

Gişedeki arkadaşalara kalan borcumu sorduğumda borcumdan düşmüş gibi görünüyordu oysaki çekmiş olduğum borcum sabit duruyor ve faizleniyordu onun tamamını kapattım kurtuldum sandım ama bu seferde cardfinansgold'un her ay gelen ekstre borcu faturası evime gönderilmediği halde benden ücret alındı hemde faiziyle tüm ücretlerin iadesini istiyorum.

Bircan 34 Okunma

Cevaplar

  • QNB Finansbank Temsilcisi12 Şubat 2013

    Müşterimizin iletmiş olduğu bildirim Bankamızca değerlendirmeye alınmıştır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra müşterimize sonuç hakkında en kısa süre içerisinde bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz, bundan sonra Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili iletmek istediğiniz öneri, istek veya şikayet mesajlarınızı, www.finansbank.com.tr internet sitemizde yer alan “Sizi Dinliyoruz” linki ile doğrudan bize iletebileceğinizi belirtmek isteriz. Saygılarımızla, Finansbank A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön