23 Ocak 2016
Yorum Yap
#4727316

Finansbank Asılsız Mesaj Gonderimi!

Finansbank kredi kartımın limiti 1000 TL sıkıntılı bir dönem geçirmemden dolayı düzensiz ödemem yüzünden alışverişe 6 ay kadar önce kısıtlama getirildi. Sadece 300 TL'si alışveriş harcamasına açık bırakıldı. Geri kalan 700 TL sadece acil durumda hastanede kullanmak için ayrıldı. Ama, 21.01.2016 günü Finansbank'tan gelen mesajla; "alışverişte kullanabileceğiniz alış veriş limitiniz 700 TL'dir. Keyifli alışverişler." Diye bir mesaj geldi.


Haliyle faturalarımı ödemek istedim ama nafile. Kart ödemesi yapıldığı halde kapalı. Finansbank müşteri hizmetlerini aradım. Kartımın sadece acil hastane hizmetlerine açık olduğunu söylediler. O zaman niye bu şekilde mesaj gönderiyorsunuz? Dalga geçmek için!

Emrah 75 Okunma

Cevaplar

  • Emrah24 Ocak 2016

    1000 liralik kartımın limiti aninda 300 liraya dusmus. Sizden başka bir şey beklenemez.

  • QNB Finansbank Temsilcisi23 Ocak 2016

    Müşterimiz Sn.EMRAH M. 'ın iletmiş olduğu bildirim Bankamızca değerlendirmeye alınmıştır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra müşterimize sonuç hakkında en kısa süre içerisinde bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz, bundan sonra Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili iletmek istediğiniz öneri, istek veya şikayet mesajlarınızı, www.finansbank.com.tr internet sitemizde yer alan “Sizi Dinliyoruz” linki ile doğrudan bize iletebileceğinizi belirtmek isteriz. Her türlü sorununuzda size en iyi hizmeti sunmak için yanınızda olduğumuzu hatırlatır, Bankamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Finansbank A.Ş.

  • Emrah23 Ocak 2016

    Konu ile ilgili telefon konusmamda şikayet kaydı olusturup geri donulecegi bilgisi verildi. 2 ile 5 gün içinde, yaptığınız reklamlar ile gercekte yasananlar çok farklı. Gonderdiginiz mesajdan bile bihabersiniz ve neredeyse yanlislik oldu diyeceksiniz. Insanlari alis veris esnasinda rezil etmeden bir kez daha dusunmeniz lazım. Ama ne yazarsak ne kadar şikayet edersek bos.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler