01 Aralık 2014

Puma Sattığı Ürünün Arkasında Durmuyor.

09 ağustos'ta Puma mağazasından çocuğuma okulda giymesi için spor ayakkabı aldım. 17/09'de okullar başladı. Çocuk birkaç kez giydi önlerinde açılma oldu. Bir süre daha giydikten sonra 11 kasım 2014 'de aldığım mağazaya faturası ile gittim. Talep oluşturuldu. 17 gün sonra gelen mesajda 024510 formla teste gönderilen ürününüzün değişimi onaylanmamıştır.

2 aylık kullanım bile olmadan önden açılan ayakkabı neden uygun görülmemiştir. Geçen yıl yaz sezonunda da ayı şekilde bir sandalet 1 ay içinde yırtıldı. Mağazaya verdik kullanım hatası diye geri gönderildi. Sineye çektik. Puma sattığı malın arkasında durmuyor. 2 aylık ayakkabıya ne oldu da açıldı. Buradan artık ürün satın almayacağım.

Aysel 1.336 Okunma

Cevaplar

  • Aysel 05 Aralık 2014

    2 ay kullanılan ve okula servisle gidip gelen hafta sonları hariç hiç dışarı çıkmayan bir çocuğun kullandığı ayakkabı nasıl bir kullanım hatasına uğrar. Bu yapmış olduğunuz kesinlikle bir kaçıştır. 2.kez aynı uygulamayı yapıyorsunuz.Bu kadar çabuk açılan ayakkabı aldıktan sonra size verdiğim parayla 5 çift alır her ay bir tane kullanır 3 ayda yanıma kar kalırdı. Gerçek bir hayal kırıklığısınız. Bugunden sonra hiçbir şekilde sizden ürün almam.Uğramış olduğum mağduriyeti herkezle paylaşacağım.

  • Puma Temsilcisi05 Aralık 2014

    Sayın ; Aysel Kartal İletmiş olduğunuz şikayetiniz üzerine PUMA ürününüz PUMA ürün test merkezi tarafından titizlikle incelenmiş ve ürününüze yönelik herhangi bir üretim hatası bulunmadığı , problemin kullanım kaynaklı olduğu tespit edilmiştir. Üretimden kaynaklanmayan durumlarda ürün değişimi yapamadığımızı ve bu nedenle ürün değişim talebinizi karşılayamadığımızı üzülerek belirtmek isteriz. Saygılarımızla PUMA Müşteri Hizmetleri

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön