03 Eylül 2013

Puma Ön Kısımda Açılma Oldu!

Cevahir YKM Mağazasından 28.03.2013 tarihinde Puma marka bir spor ayakkabı satın aldım. Önceden yaşadığım bir sıkıntıdan dolayı tercih etmediğim markanın personeline anlattıklarım karşılığında vurguladığı garanti kapsamı hakkında söylediklerinden dolayı 169.50 TL tutarındaki ayakkabıyı garanti güvencesiyle aldım.

Bir süre kullandığım ayakkabının önce ki aldığım ayakkabısı gibi ön kısımları açıldı ve bu güvence ile aldığım ayakkabıyı Cevahir YKM mağazasına 25.07.2013 tarihinde teslim ettim. Sık sık Cevahir YKM mağazasının müşteri ilişkilerini arayarak ve uğrayarak bilgi almaya çalıştığım ürün hakkında bugün yani 03.09.2013 tarihine kadar sonucunu olumsuz kararı öğrenemedim. Mağdur edildim.

Burak 92 Okunma

Cevaplar

  • Burak 04 Eylül 2013

    Bende üzülerek söylüyorum ki standart cevap kalıpları ile çözüm bulmaya çalışıyorsunuz. Kurumsal bir firmanın asla yapmaması gereken bir çözüm içindesiniz maalesef... Savunma mekanizmanızı kullanarak verdiğiniz şu cevapta şunu bilmelisiniz ki bilinçsiz tüketici değilim günlük kullanımım ve konumum olarak bu ayakkabının yıpranma ihtimalinin bu denli olmasının ihtimali yok iken titizlikle incelediğini yazdığınız departmanınızın basit bir ayakkabıcı kadar bilgisi olmadığı anlaşılmaktadır. Benim yazacağım şudur ki ayakkabı dikişsiz, ucuz maliyet olsun diye ve kalitesiz yapıştırıcı ile yapılmıştır. Diğer şikayetlerinizi de incelerseniz farklı site ve şubelerinizde veya satıcılarınızda aynı durumu duyacaksınız. Sizden artık bunun telafisini bu standart cevabınızdan sonra beklemeyerek yapmam gereken en doğru şeyin bundan sonra benim ve çevremin bu denli tüketici düşüncesine sahip bir firmanın ürünlerini almaması konusunda uyarmak ve tüketici haklarım hakkında bilgi almak ve bu duruma göre değerlendirmektir. İyi çalışmalar dilerim...

  • Puma Temsilcisi04 Eylül 2013

    Sayın ; Burak Akbulut İletmiş olduğunuz şikayetiniz üzerine PUMA ürününüz PUMA ürün test merkezi tarafından titizlikle incelenmiş ve ürününüze yönelik herhangi bir üretim hatası bulunmadığı ,problemin kullanım kaynaklı olduğu tespit edilmiştir. Üretimden kaynaklanmayan durumlarda ürün değişimi yapamadığımızı ve bu nedenle ürün değişim talebinizi karşılayamadığımızı üzülerek belirtmek isteriz. Saygılarımızla PUMA Müşteri Hizmetleri

  • Burak 03 Eylül 2013

    marka olarak değerlendirdiğimiz ürünlerin bu sorunlar çerçevesi içinde güvence vermeyeceklerse personelinin kullanım şartlarını anlatırken bazı vaatlere girecek bilgiler vermemeleri gereklidir. Bu durum da yaşadığım durum üzücü ve uzaklaştırıcı bir etkidir. ilgisizlik politikası umarım düzelir bu bilinmelidir ki her zaman bir kayıptır.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön

Giriş Yap