19 Nisan 2013

Puma Ayakkabı Değişimi!

Kızılay FLO mağazasından 22 şubat 2013 tarihinde almış olduğum Puma ayakkabının 1buçuk ay içinde arka dikişleri açılmış ve ayağımı vurmaya başlamıştır.2 nisan 2013 tarihinde aldığım mağazaya ayakkabıyı götürüp incelemeye verdiğimde sonuç, kullanıcı hatası kaynaklı olduğuydu.

Ayakkabıyı sadece asfalt zeminde yürürken kullandım.Kullanıcı hatası olması mümkün değil. İsmine ve kalitesine bu kadar itimat ettiğim bir markanın bu derece duyarsız kalması ve İK konusunda bu kadar zayıf olması beni şaşırttı. Bir sonraki ayakkabı tercihimin Puma olmayacağını ve bu olayı çevreme duyuracağımı bildirir. Puma firması ve yetkililerini bu konuda duyarlı olmaya çağırırım..

Hasay 248 Okunma

Cevaplar

  • Puma Temsilcisi19 Nisan 2013

    Sayın Hasa Bey; İletmiş olduğunuz şikayetiniz üzerine PUMA ayakkabınız PUMA ürün test merkezi tarafından titizlikle incelenmiş ve ürününüze yönelik herhangi bir üretim hatası bulunmadığı ,problemin kullanım kaynaklı olduğu tespit edilmiştir. Üretimden kaynaklanmayan durumlarda ürün değişimi yapamadığımızı ve bu nedenle ürün değişim talebinizi karşılayamadığımızı üzülerek belirtmek isteriz. Saygılarımızla PUMA Müşteri Hizmetleri

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön