Cevaplar

profile-icon Hakan 19 Ekim 17:09

Şikayetim yayınlandıktan sonra müşteri hizmetleri benimle iletişime geçti, sorunu çözmeye çalıştı, geç te olsa sorunum çözüldü, alışverişim 2 haftada elime ulaştı. Teşekkür ederim.

profile-icon Hakan 13 Ekim 13:08

Sipariş vereli 11 gün oldu, halen daha kargomu göremiyorum! Şaka gibi, 4 gün önce kargoya verildi, kargo takibi yapabilirsiniz yazdınız, ne gelen var, ne de kargo takip linki çalışıyor. Müşteri hizmetleri 4 gün önce cevap verince, bende sevinmiştim, ilgileniyorlar diye. Yazık, uzak durun, ben yandım, siz yanmayın. Alışveriş siteleri de kargoları gibi aynı kalitede çalışıyor.

profile-icon Hakan 10 Ekim 16:36

Dünkü cevabınız için teşekkür ederim. "Siparişiniz kargoya verildi, akşam 18:00 den sonra görebilirsiniz" mesajı göndermişsiniz. Ertesi gün (bugün) kargo takibi yapmak istedim. "Barkod Hatalı", "Herhangi bir sonuç bulunamadı" cevabı alıyorum. Ekran görüntüleri ektedir.

PttAVM Logo PttAVM 09 Ekim 11:15

Değerli Müşterimiz, Sistemde kayıtlı olan iletişim numaranızdan tarafınıza ulaşamadık, Konu hakkında sistemimizde kayıtlı e-posta adresiniz üzerinden bilgilendirme sağlanmıştır. Destek talepleriniz için https://www.pttavm.com/ web sayfamızdaki ve mobil uygulamalarımızdaki "İletişim" bölümünde bulunan formu doldurarak tarafımıza ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla pttavm.com PTT güvencesi ile %100 güvenli alışveriş.

PttAVM Logo PttAVM 09 Ekim 09:41

Değerli Müşterimiz, Şikayetiniz ile ilgili olarak müşteri temsilcilerimiz tarafından en kısa süre içerisinde tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Destek talepleriniz için https://www.pttavm.com/ web sayfamızdaki ve mobil uygulamalarımızdaki "İletişim" bölümünde bulunan formu doldurarak tarafımıza ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla PttAVM.com PTT güvencesi ile %100 güvenli alışveriş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler