14 Ağustos
#12418927

PTT Kargo Şubeden Teslim, Takip Kodu, Dağıtım Sorunu!

2 Ağustos Günü Kargoya verilip takip numarasında veya PTT'den kaynaklı diğer sorunlarla alakalı kargom gönderilen şubeden 8 Ağustos günü yola çıkabildi. Sadece bunun için bile günlerce kargoya gidip geldim. Teknik bir aksaklıktır deyip hatalarını göz ardı ettim.
9 Ağustos günü yola çıkan kargomu kontrol amaçlı tekrar şubeye gidip kargoya verilip verilmediğini ve ne zaman alabileceğimi sordum. (Araya bayram tatili girdiği için ve önemli bir kargo olduğu için) Soruma ertesi gün gelirse alabilirsiniz cevabını aldım.
10 Ağustos günü Cumartesi sabah saatlerinde internet sitesinden 11:17'de şubeye geldiğini doğruladım.


Şubeye 11.30 sularında gittiğimde kargomu nöbetçi kargo görevlisinin o anki işleri sebebiyle ''şimdi git 10 dakika sonra gel'' söylemi üzerine zaten kan ter içinde geldiğim halde 37 derece sıcakta 10 dakika dışarıda bekledim.


Sonrasında benim gibi mağdur olan diğer kargo sahiplerini de görüp 10 dakika sonra gelmem gerektiğini söylediniz dedim bir süre daha tepki gelmeyince takip numaramdan kargoyu aratmasını rica ettim o da baktı kargonun geldiğini gördü ve önündeki birkaç zarfı karıştırıp yok perşembe günü gelin dedi. Pekala dedim ve çıktım. Araya bayram tatili de girdiği için cumartesi alabileceğim kargomu tam 5 gün gecikmeye alacağım.


Nöbetçi Kargo Görevlisinin saygısız, umursamaz ve görev ahlakından yoksun hareketleri üzerine o an mağduriyetim giderilsin diye yüksek sesle konuşup rahatsızlık çıkarabilirdim fakat sorunumu uygun bir üslupla dile getiriyorum.


Özetle bulunduğum ilçenin şubesine gelen kargoyu kaydı yapıldığı halde ve bir önceki gün şubeye gelip almam gerektiği söylenmesine rağmen gittiğimde böyle bir muamele görmek ve böylesine mağdur edilmek bu şikayeti yazmamı gerektirdi. Gereğinin yapılmasını arz ederim.
Ek1: Kargonun şubeye geldiğine ve kaydı yapıldığına dair ekran görüntüsü. (Gerekirse daha detaylı bir ekran görüntüsü vermeye hazırım.)

Semih Semih 2.267 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları