09 Ocak 2017

PTT Acil Posta Servisi Mağduriyeti

02.01.2017 tarihinde APS ile Söğüt'ten İzmir Çiğli'ye adrese teslim posta, ertesi gün İzmir'e ulaşmasına rağmen 06.01.2017 tarihinde dağıtıma çıkıyor. Defalarca telefon ile ulaşmaya çalışıp postaneye gitmeme rağmen sadece bir telefona verilen cevapta hava şartları ile gecikme cevabı aldık. Adrese ulaşmayan posta için PTT Bornova dağıtım toplama merkezi'ne aracımla gidip 07.01.2017 tarihinde teslim aldım.


Ben 50 km yol yaparak postayı kendim aldım. Hem posta ücretini adrese teslim olarak olarak ödedim, hem de aracımla gittiğim için yakıt parası verdim. Posta ücretinden daha fazla yol masrafına girmiş oldum. Ayrıca 4 günde Bornova'dan Çiğli'ye hava şartları nedeniyle gelemeyen postayı bir saat sürmeden merkeze giderek aldım. Ayrıca çalışanlar ücret talep ederken "bozuk yok" gibi ters tavırlar gösterdi. Kuruma gerekli uyarının yapılmasını ve tarafıma bilgi verilmesini istiyorum.

Vahit 511 Okunma

Cevaplar

  • PTT Kargo Temsilcisi09 Ocak 2017

    Değerli Müşterimiz, Başvurunuz daha detaylı incelenmek üzere ilgili birime 2017-164660 mesaj numarasıyla aktarılmış olup, sonuçlandığında e-posta adresinize geri bildirimde bulunulacaktır. E-posta adresinize başvurunuzu takip edebilmeniz için gerekli olan bilgi mesajı iletilmiştir. Konu hakkında hassasiyetiniz için teşekkür eder, iyi günler dileriz. PTT A.Ş. 444 1 788 - [email protected]

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön