Pronto Tour İptal Edilen Turun Ücretini İade Etmiyor

Seda Seda19 Mart 16:12

30/07/2019 tarihli kayıt ile 14/03/2020 - 19/03/2020 tarih aralığında iki kişilik Roma-Floransa-Venedik turu satın aldık. Pronto Tour Müşteri Temsilcisi korona virüsü nedeniyle turun iptal olduğunu tarafımıza bildirdi. Ancak ödediğimiz ücretin iade edilemeyeceğini, sadece vize ücreti dışında ödediğimiz tutarın istediğimiz zaman istediğimiz turda kullanılmak üzere açığa alınacağını, ayrıca ödenen paranın tl olarak değil Euro olarak açığa alınacağını, kaybımızın olmayacağını, bu konu ile ilgili mail adresime mail gönderileceğini belirtti. 

Bugüne kadar beklememe rağmen mail adresime herhangi bir mail gelmemesi üzerine güvenimin zedelenmesi nedeniyle müşteri hizmetlerini arayıp iade istediğimi söyledim, müşteri temsilcisi bu iptalin kendilerinden kaynaklanmadığını, iade yapamayacaklarını söylediler ve açığa alınacak tutarın tl cinsinden açığa alındığını, konu ile ilgili mail göndereceklerini belirtti. İlk görüştüğüm müşteri temsilcisi Euro olarak açığa alınacak demişken tur tarihi geçince tl olarak açığa alındı demeleri yanıltmaktan başka bir şey değildir. Tarafıma gelen maili incelediğimde 5.401 TL'nin açığa alındığını öğrendim. Oysa 7.186TL ödeme yaptık. 240 Euro vize ücretinin iade edilmeyeceğini biliyorum. Ancak geri kalan tutarın neye göre hesaplandığı konusunda hiçbir fikrim yok. Turun iptali konusunda "bizlik bir şey değil" savunmasını asla kabul etmiyorum. Bizim de bu konuda bir suçumuz yok ve mağdur ediliyoruz. Ortada bir mücbir sebep var. Biz bu tura gidemedik diye paramızı açıkta tutup başka bir turda kullanmak tekrar tur satın almak zorunda değiliz. Belki bir yıl belki iki yıl sonra tur satın almak istediğimde benim 5.401 TL'min değeri ne olacak? Zararımızı kim karşılayacak? Virüs salgını kötüye giderse hiç tur almayacaksak bu para ne olacak? Hiç almayacağımız bir hizmetin parasını neden ödemek zorundayız? Pronto tur güvenimizi zedeledi. J** T** corona nedeniyle yakınlarımızın parasını iade etti. J**'nin yapıp Pronto'nun yapamadığı uygulamanın nedeni nedir? Her aradığımda farklı çelişkili bilgiler alıyorum. Sadece oyalayıp vakit kaybettiriyorlar.

15 gün içinde ücret iademiz ile ilgili tur şirketi tarafından tarafıma olumlu dönüş yapılmadığı takdirde Pronto Tour hakkında mücbir sebep gerekçesi ile yasal yollara ve Tüketici Hakem Heyetine başvuracağız. Ayrıca CİMER'e de başvuru yapacağız. Pronto Tour tarafından şikayetimizin incelenmesini ve mağduriyetimizin giderilmesini talep ederiz.

Cevaplar

Pronto Tour Logo Pronto Tour 22 Nisan 14:27

Değerli Misafirimiz, İptal işleminiz talebinize istinaden yapılmış olup, iade sürecimiz ile ilgili tarafınıza detaylı bilgilendirme yapılmıştır. Ülkemizde ve tüm Dünya'da yaşanan Pandemi nedeni gelişen bu aksamadan ötürü özür dileriz. İade işlemlerimiz başlatıldığında müşteri temsilcilerimiz tarafından sizlere bilgilendirme yapılacaktır. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Prontotour Misafir İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler