Pronet Yasal Cayma Hakkımı Kullanmama Rağmen Ödeme Alınıp Söküm Yapmıyorlar

Gülçin Gülçin4 hafta önce

15 gün serisinde yasal cayma hakkımla ilgili yazılı ve sözlü kayıt oluşturup kayıt numaralarını almama rağmen farlı birimlerinden defalarca aynı konulu arama aldım. Dilekçem ve pcm719 numaralı cayma talebim ellerinde bulunmasına rağmen çekim yaptılar. Çağrı merkezini aradığımda yine kayıt oluşturduklarını söylediler. Asla çıkış yapamıyorsunuz. 

Kurulum sırasındaki fiyat değişkenliği ve hizmeti taahhüt ettikleri gibi almakta sorun yaşadığım için cayma hakkımı kullanmak istemiştim. Tüketici Mahkemesi sürecini pazartesi itibarıyla başlatacağım. Sonrasında sırf ayrılmayım diye ilk anlaştığımız tutarla devam edelim dediler. İnanırsanız 5 lira yoksa 3 lira anlayışla çalışan kötü  bir firma. Asla kurumsal değil. Acil söküm ve para iadesi için dönmezlerse adlı süreci ayrıca paylaşacağım.  

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Pronet Logo Pronet 3 hafta önce

Merhaba Gülçin K., çözüm sürecinde bize gösterdiğiniz anlayış için teşekkür ederiz. Sizlere hizmet vermekten mutluluk duyduk :) Güvenli ve sağlıklı günler dileriz :)

Pronet Logo Pronet 4 hafta önce

Merhaba Gülçin K., öncelikle vermiş olduğumuz hizmete ilişkin yaşadığınız sıkıntı nedeniyle üzgün olduğumuzu iletmek isteriz. Talebiniz ile birlikte bir mağduriyet yaşanmaması adına faturalamanızı durdurduk. Talebiniz ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir. Siz de bu süre zarfında sisteminizi kesintisiz olarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu süreçte yaşadığınız sıkıntıyı çözümlemek, geri bildiriminizi teşekküre dönüştürerek memnuniyetinizi sağlamak için en kısa sürede tarafınıza ulaşıp elimizden geleni yapacağız. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Pronet Güvenlik Hizmetleri A.Ş. Müşteri Hizmetleri Birimi www.pronet.com.tr 444 1 911

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler