Pronet  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Bülent'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi

Pronet Üyelik İptalinde Çıkan Sorun!

928görüntüleme
Bülent
Bülent 12 Ekim 2020 22:35
ÇözüldüÇözüldü
Bülent'nin Teşekkür Mesajı
“Pronet çalışanlarından Burcu hanım geçen hafta beni arayarak: yaşamış olduğum problemlerle ilgili yardımcı olacağını, Aboneliğimin iptal edileceğini ve şahsıma herhangi bir fatura ve/veya ücret yansıtılmayacağını söyledi. Söylediği gibi oldu; aboneliğim sonlandırıldırıldı ve borcu yoktur yazısı gönderildi. Pronet çalışanı Burcu hanıma sorunlarımızın çözülmesi koşunda yardımcı olduğu için teşekkür ederim.”

İnsanların şikayet sayfalarına yazdıkları, tek tek karşıma çıktı ve onlara çok ama çok hak veriyorum. Cihazı satın aldım. Üyelik istemiyorum kapalı devre kullanmak istiyorum dedim. Hayır olmaz, iki yıl üyelik taahhüttü yaptırmanız gerekiyor dediler. Dolar bazında yüksek fiyatlarla iki yıl hiç aksatmadan ödemelerimi yaptım. İki yıllık taahhüdüm bitmesine yakın, üyeliğimi iptal edin dedim. 

Sistemde kalmam için ısrar edildi, Zaten yakında evimi taşıyacağım diyerek bu ısrardan kurtulmaya çalıştım, bu sefer de “siz bir yıl daha sistemde kalın ücretsiz taşıyıp montaj yapalım dediler” bir yılın sonunda cihazı başka bir adrese taşıyın ve üyeliğimi bitirin dedim. Montaj ücrete tabi denildi. Bir yıl daha üyelik yaptırın ya da bir elektrikçi bulup kendi başınızın çaresine bakın denildi. Boşu boşuna sırf montaj hizmeti alabilmek için para mı ödemiştim?, tabi kabul etmedim.

Günlerce i- gücü bırakıp kurumsal bir firmanın verdiği sözü tutması gerektiğini anlatmaya çalıştım. Pandemi nedeniyle taşınmam bir ay kadar gecikti Bu arada konuştuğum kişi “üyeliğinizi sonlandırmayalım ama donduralım size hiçbir fatura yansıtmayalım söz verdiğimiz gibi montajı gerçekleştirelim sonra üyeliği sonlandıralım” dedi. Ve bir ay kadar sonra cihaz kendimizin oturmadığı eve takıldı. “altı aydır defalarca sözlü olarak, üç kere de yazılı olarak iptal talebimi yeniledim”. “Cihazı evde oturanlar kullansın onları üye yapalım gibi komik teklifler sundular” (Benim size yeni üyeler bulmak gibi bir görevim yok).

 Ayrıca çok düşük tl bazında fiyatlar teklif ediyorlar. Tabi bu da başka bir sorun kimine aylık 250-300 TL kimine 50- 60 TL. Bu da Pronet’te fiyat tarifesinin olmadığını gösteriyor Temmuz ayında daha sonra 21 Ağustos’ta yazılı olarak iptal yazısı yazdım ve Eylül ayında firma bana bir e mail adresi verdi, buraya e mail atın dediler. E maili yolladım ve defalarca kere sorduğum soruyu yeniledim “üyelik iptalimi bir türlü gerçekleştirmiyorsunuz bir fatura çıkmasın kesinlikle kullanmadığım cihaza ödeme yapmam dedim merak etmeyin fatura çıkmaz dediler ancak bir fatura kesmişler. Pronet'e kesinlikle borcum yok. 

Üyeliğimi iptal etmeyin, hem de fatura çıkarın. Ben ve eşim yüksek lisans yapmış yöneticilik yapan insanlarız. Aklımızla dalga geçmeyin. Buradan da “Mayıs 2020 tarihinden beri üyeliğimi sonlandırmak istediğimi, Şahsıma çıkacak hiçbir faturayı kabul etmeyeceğimi tekrar ederek, Hakkınızda Tüketici Hakları Mahkemesine başvuru yapacağımı, maddi ve manevi tazminat davası açacağımı bildiririm.”

Pronet Logo
Pronet13 Ekim 2020 08:50

Merhaba Bülent A, şikayetinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. İlgili talebinize istinaden 16.05.2020 tarihinde yaptığınız görüşmede uzman ekibimiz ile aboneliğinizin devam etmesi üzerine mutabık kaldığınızı görmekteyiz. Bu süreçte yaşadığınız sıkıntıyı çözümlemek, geri bildiriminizi teşekküre dönüştürerek memnuniyetinizi sağlamak için en kısa sürede tarafınıza ulaşıp elimizden geleni yapacağız. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Pronet Güvenlik Hizmetleri A.Ş. Müşteri Hizmetleri Birimi www.pronet.com.tr 444 1 911

Pronet Logo
Pronet15 Ekim 2020 11:19

Merhaba Bülent A, çözüm sürecinde bize gösterdiğiniz anlayış için teşekkür ederiz. Sizlere hizmet vermekten mutluluk duyduk :) Güvenli ve sağlıklı günler dileriz :)

Bülent
Bülent20 Ekim 2020 14:34

Pronet çalışanlarından Burcu hanım geçen hafta beni arayarak: yaşamış olduğum problemlerle ilgili yardımcı olacağını, Aboneliğimin iptal edileceğini ve şahsıma herhangi bir fatura ve/veya ücret yansıtılmayacağını söyledi. Söylediği gibi oldu; aboneliğim sonlandırıldırıldı ve borcu yoktur yazısı gönderildi. Pronet çalışanı Burcu hanıma sorunlarımızın çözülmesi koşunda yardımcı olduğu için teşekkür ederim.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler