Pronet  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Hüseyin'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
2 Destekçi
  2 Yorum

Pronet Üyelik İptalime İlgisizlik

859görüntüleme
Hüseyin
Hüseyin 04 Kasım 2020 22:00
ÇözüldüÇözüldü
Hüseyin'in Teşekkür Mesajı
“Pronet Güvenlik Hizmetleri a. S elemanı Burcu Hanım la yaptığımız görüşme sonucu depoda kullandığım sistem ücretsiz olarak iptal edildi. Kalan 8 aylık taahhüt ümüz aktif sisteme aktarılarak mağduriyetim önlendi. Teşekkürlerimi sunuyorum.”

Yaklaşık bir yıldır işyerimde Pronet kullanmaya başladım. 2 ay sonra geldiler 6 metre uzaklıkta (arada 3'er metre genişliğinde 2 dükkan var) kullandığım depoma da alarm sistemi kurmayı ve dükkan faturasına cüzi ek bir masraf olacağını söylediler kabul ettim. Ek sözleşmeyi ayrı bir sözleşme olarak düzenleyip her ay bize 2 fatura çıkarmışlar. 

Otomatik kredi kartı ödemesi verdiğim için fark etmedim taki kiralık depom satıldığı için boşaltmaya karar verip iptal için Samsun bölgesinden kimseye ulaşamayınca çağrı merkezini aradığımda öğrendim her ay 240 TL'den 2 fatura ödediğimizi. Beni aldattınız tamam ödediklerim sizin olsun gelin alın cihazınızı. Hayır 36 ay taahhüt vermişsin ödeyeceksin dediler. İkna edemedim. Peki ben ölürsem çocuklarımdan da mı alacaksınız cevap veremediler. 

Şimdi iptal için kalan 2 yıllık miktara yakın bir meblağ istiyorlar.Taktıran dan bir, söktüren den 2 akçe. Burası dağ başı değil hukuk devleti kuralları geçerli. Nasıl ki garanti altındasınız deyip haksız ödeme yaptıran bankayı dize getirip haklı müşteri ödemesi olarak geri aldımsa güvendesiniz deyip güvensizlik yaratan Pronet ile de mücadelem sürecek. Üstelik dolar üzerinden ve diğer firmaların 2 katı ücretle işlem yapılmakta.

Pronet Logo
Pronet05 Kasım 2020 08:42

Merhaba Hüseyin İ., öncelikle vermiş olduğumuz hizmete ilişkin yaşadığınız sıkıntı nedeniyle üzgün olduğumuzu iletmek isteriz. Talebiniz ile birlikte bir mağduriyet yaşanmaması adına faturalamanızı durdurduk. Talebiniz ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir. Siz de bu süre zarfında sisteminizi kesintisiz olarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu süreçte yaşadığınız sıkıntıyı çözümlemek, geri bildiriminizi teşekküre dönüştürerek memnuniyetinizi sağlamak için en kısa sürede tarafınıza ulaşıp elimizden geleni yapacağız. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Pronet Güvenlik Hizmetleri A.Ş. Müşteri Hizmetleri Birimi www.pronet.com.tr 444 1 911

Pronet Logo
Pronet05 Kasım 2020 11:31

Sayın Hüseyin İ, Öncelikle bu talebinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Müşteri hizmetlerimize ilettiğiniz talebinize istinaden inceleme yapılmış olup, 5.11.2020 tarihte talebiniz ile ilgili bilgilendirme yapılmıştır. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve taleplerinizi 444 1 911 numaralı çağrı merkezimiz aracılığıyla bize iletebilirsiniz. Tüm başvurularınız için 444 1 911 Pronet Alarm Haber Alma Merkezimiz 7/24 hizmetinizdedir. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Pronet Güvenlik Hizmetleri A.Ş. Müşteri Hizmetleri Birimi www.pronet.com.tr

Hüseyin
Hüseyin04 Aralık 2020 18:13

Pronet Güvenlik Hizmetleri a. S elemanı Burcu Hanım la yaptığımız görüşme sonucu depoda kullandığım sistem ücretsiz olarak iptal edildi. Kalan 8 aylık taahhüt ümüz aktif sisteme aktarılarak mağduriyetim önlendi. Teşekkürlerimi sunuyorum.

  • profile
  • profile
2 Destekçi
  2 Yorum

2 Yorum

Hüseyin
Hüseyin04 Aralık 2020 12:16
 

Pronet Güvenlik Hizmetleri a. S elemanı Burcu Hanım la yaptığımız görüşme sonucu depoda kullandığım sistem ücretsiz iptal edildi. Faturalama durduruldu. Kalan 8 aylık taahhüt ümüz aktif sisteme aktarılarak mağduriyetim önlendi. Teşekkürlerimi sunuyor

Hüseyin
Hüseyin04 Aralık 2020 13:02
 

Pronet Güvenlik Hizmetleri a. S elemanı Burcu Hanım la yaptığımız görüşme sonucu depoda kullandığım sistem ücretsiz iptal edildi. Kalan 8 aylık taahhüt ümüz aktif sisteme aktarılarak mağduriyetim önlendi. Teşekkürlerimi sunuyorum.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler