Pronet ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Onur'un şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Pronet Üyelik İptali Problemi

426görüntüleme
Onur
Onur 20 Ekim 2020 16:33
ÇözüldüÇözüldü
Onur'un Teşekkür Mesajı
“İlgili şikayetimden sonra Pronet'ten Burcu hanım benimle iletişime geçti. Kendisi sürece oldukça hakim ve işini iyi yapan bir arkadaş. Anlamsızca faturalandırılan ücreti iptal ettirdi. Ayrıca söküm ücreti içinde indirim yapıldı. Yaşanan tüm problemlere çözüm üretilmiş oldu. Kendisi Pronet'in bende iyi bir itibar bırakmasını sağladı. Öncelikle Burcu hanım'a ilgi alaka ve samimiyeti, yardımcı olma isteği ve desteği için sonrasında Pronet'in şikayetim sonrasıdaki müşteri memnuniyeti politikası için, son olarak da şikayetvar.com ekibine çok teşekkür ediyorum. Saygılarımla”

7 yıl boyunca Pronet'ten hizmet aldım. Her yıl olduğu gibi, taahhüt sonunda tekrar aranıp enflasyon oranının 2 katı kadar zam ile devam edileceğinin bilgisi verildi. Ben de bu kez pazarlık yapmamayı ve sistemin iptal etmek istediğimi belirttim. Her şey bu cümle ile başladı.

İptal talep tarihim: 28 Ağustos 2020.

İptal gerçekleşmesi için aranma tarihim: 20 Ekim 2020

Süre zarfı içerisinde en az 10 kere müşteri hizmetlerini arayıp iptal durumu hakkında bilgi almak istedim. Süreç devam etmekte deniyordu arka planda fatura letmek için müşteriyi oyaladıklarını da öğrenmiş olduk. Beni oyaladıkları süre boyunca yansıttıkları fatura mevcut. 307,5 TL!

Üstüne yetmezmiş gibi bir de sistemi sökmek için de 300 TL talep ediliyor!

Müşteri oyalayarak, yanlış bilgi verip müşteriye yalan söyleyip müşteriden ne koparırsam kârdır mantığı ile hareket eden sözde kurumsal olduklarını ve güvenliğimi başka firmalara emanet etmemem gerektiğini söyleyen bir firmadır Pronet.

Son olarak da bu sistemi başkasına nakledersek hiçbir şey talep etmeyeceklerini söylediler. Yani siz gidiyorsunuz, bize sizin gibi başka bir enayi bulun sizi azad edelim diyorlar.

Allah Pronet'e hayırlı iş versin demek isterdim, ama bu kafayla pek mümkün olacağını sanmıyorum.

Bu şikayetimi de elimden gelen tüm gayretimle yayacağım.

Pronet Logo
Pronet20 Ekim 2020 16:37

Merhaba Onur Ö, öncelikle vermiş olduğumuz hizmete ilişkin yaşadığınız sıkıntı nedeniyle üzgün olduğumuzu iletmek isteriz. Montaj işlemleri gibi söküm işlemleri de mekanınıza, elektrik tesisatınıza ve ürünlerimize zarar gelmemesi için uzman ekiplerimizce yapılmaktadır. Bu sebeple teknik servis hizmet bedeli alınmaktadır. Bu süreçte yaşadığınız sıkıntıyı çözümlemek, geri bildiriminizi teşekküre dönüştürerek memnuniyetinizi sağlamak için en kısa sürede tarafınıza ulaşıp elimizden geleni yapacağız. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Pronet Güvenlik Hizmetleri A.Ş. Müşteri Hizmetleri Birimi www.pronet.com.tr 444 1 911

Pronet Logo
Pronet22 Ekim 2020 11:01

Merhaba Onur bey, çözüm sürecinde bize gösterdiğiniz anlayış için teşekkür ederiz. Sizlere hizmet vermekten mutluluk duyduk :) Güvenli ve sağlıklı günler dileriz :)

Onur
Onur02 Kasım 2020 21:58

İlgili şikayetimden sonra Pronet'ten Burcu hanım benimle iletişime geçti. Kendisi sürece oldukça hakim ve işini iyi yapan bir arkadaş. Anlamsızca faturalandırılan ücreti iptal ettirdi. Ayrıca söküm ücreti içinde indirim yapıldı. Yaşanan tüm problemlere çözüm üretilmiş oldu. Kendisi Pronet'in bende iyi bir itibar bırakmasını sağladı. Öncelikle Burcu hanım'a ilgi alaka ve samimiyeti, yardımcı olma isteği ve desteği için sonrasında Pronet'in şikayetim sonrasıdaki müşteri memnuniyeti politikası için, son olarak da şikayetvar.com ekibine çok teşekkür ediyorum. Saygılarımla

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler