Pronet ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Hikmet'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi

Pronet Tümüyle Yanlış ve Yanıltma

946görüntüleme
Hikmet
Hikmet 06 Kasım 2020 12:22

Pronet'ten yerime alarm taktırdım. Satıcı arkadaş sistem şöyle güzel böyle yararlı iş yerimiz yeni olduğu için kabul ettik. Aynı gün içinde gelen başka biri kredi kartımı istedi ve sisteme kayıt edeceğini söyledi. Ben o ara müşterilerle ilgilenirken giriş bedeli olan tutarı kartımdan çekip kendi kafasına göre otomatik ödeme talimatı vermiş. 

Sözleşmelerinde kesinlikle imzam alınması gerektiğini belirtiyor kredi kartı için. Kurulum sırasında kablolu ürün istemediğimi söylemiştim firma yanlış mail atmış birbirlerine kurulum yapan arkadaş dolap ® ve duvarı bir güzel deldikten sonra doğru mail geliyor. Ben o gün şehir dışında olduğumdan dolayı iş yerimi akrabama bıraktım satıcı arkadaş bana yangın su ve görüntü alan en iyi sistemin olduğunu söyledi onlarda sonradan uydurma çıktı. 

Kurulum esnasında akrabam beni aradığında kurulum yapan arkadaşla görüştüm ve hiçbir şekilde istemediğimi söyledim rica ederek gitmesini istedim. O sırada arayana satıcı arkadaşla görüşürken kurulum yapan şahsa kim tarafından arandığı henüz belli olmayan kişi hikmet bey onay verdi kur demiş ve yetkisiz olan akrabama imza atmışlar. Şimdi de iptal istediğimi sistemi istemediğimi söylediğin zaman 2300-2400 kartından çekip öyle söküm ve iptal işlemi başlatırız diyorlar. Tamamen haksız kazanç ve yanıltmaca bir sisteminiz var derhal iptal, zararımın ve giriş bedeli olan ücretin iadesini talep ediyorum bu zor zamanda İzmir'de bir esnaf olarak yardımcı olmanızı istiyorum.

Pronet Logo
Pronet06 Kasım 2020 12:23

Merhaba Hikmet D, şikayetinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Sizin de onayladığınız kampanya şartlarına göre, bitiş tarihinden önce ayrılmak istediğinizde ne yazık ki uygulanan kampanyalı indirim bedelleri tarafınıza yansıtılmaktadır. Bu süreçte yaşadığınız sıkıntıyı çözümlemek, geri bildiriminizi teşekküre dönüştürerek memnuniyetinizi sağlamak için en kısa sürede tarafınıza ulaşıp elimizden geleni yapacağız. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Pronet Güvenlik Hizmetleri A.Ş. Müşteri Hizmetleri Birimi www.pronet.com.tr 444 1 911

Hikmet
Hikmet06 Kasım 2020 12:36

Bu tür cayma bedeli olacağını satıcı arkadaş müşteriyi bilgilendirmesi gerekiyor ürünü satıp parayı alıp kaçıp gitmek değil kredi kartımdan çekim yapan arkadaş neden bana sözleşme de yazılan imzayla onay vermesi gerekiyor kısmına uymuyor. Eklediğim dosyayı okuyun hak vereceksiniz bana

Hikmet
Hikmet07 Aralık 2020 15:58

Beni mecbur bıraktığınız için zorlada olsa kamera sistemine geçtim. Bu yetmezmiş gibi beni arayıp imalı imalı şekilde Şikayetvar sitesindeki şikayetimi silmem için konuşmanız hiç hoş değil. Hiçbir şekilde memnun değilim ve şu an zorla müşterinizim.

  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler