Pronet ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Dudu'nun şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
  • profile
4 Destekçi

Pronet Kullanmadığım Alarm Sistemi İçin Benden Para Alıyor

849görüntüleme
Dudu
Dudu 20 Kasım 2020 14:00
ÇözüldüÇözüldü
Dudu'nun Teşekkür Mesajı
“Öncelikle sosyal medya sorumluniz burcu hanımı ilgi ve duyarlılığı ve sorun çözme gayretine çok teşekkür ederim.”

Ben yerimde geçen yıla kadar Pronet kullanıyordum fakat fiyatının yüksek olması ve dövizle ödeme yaptığım için başka bir firmayla çalışma kararı aldım Pronet'i aradık bir taahhüdümüzün bittiğini söyledi bizde dilekçe verip iptal ettik diğer güvenlik firmasının ürünlerini kullanmaya başladık! 

Pronet firmasının kamera sistemi takılı duruyor ve taahhüdü devam ediyordu bunun üzerinden bizi aradılar biz kameraya onay verdik fakat onlar alarm sistemine onay verdiniz diyerek üyeliği iptal etmeyip karttan para çekiyorlar her ne denediysek kurtulamıyoruz kesinlikle Pronet çok haksız bir firmadır.

Pronet kullanmıyorum müşteri hizmetlerine dedim sizden hizmet almıyorum alarm sistemi başka firmanın siz benden para tahsil ediyorsunuz evet dedi sorumluluk alıyor musun dedim hayır dedi düşünebiliyor musunuz?

Pronet Logo
Pronet20 Kasım 2020 14:08

Merhaba Dudu R., öncelikle vermiş olduğumuz hizmete ilişkin yaşadığınız sıkıntı nedeniyle üzgün olduğumuzu iletmek isteriz. Bu süreçte yaşadığınız sıkıntıyı çözümlemek, geri bildiriminizi teşekküre dönüştürerek memnuniyetinizi sağlamak için en kısa sürede tarafınıza ulaşıp elimizden geleni yapacağız. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Pronet Güvenlik Hizmetleri A.Ş. Müşteri Hizmetleri Birimi www.pronet.com.tr 444 1 911

Dudu
Dudu20 Kasım 2020 14:20

Ben neden size iptal ettiğim sistem için para ödüyorum neden gelip taahhüdüm yokken tekrar beni kamera için arayıp alarm sisteminide onaylatmış gibi yapıyorsunuz neden aylardan beri hizmet almadığım sisteme benden para alıyorsunuz kesinlikle bu işin peşini bırakmayacağım

Pronet Logo
Pronet25 Kasım 2020 14:32

Merhaba Dudu R, çözüm sürecinde bize gösterdiğiniz anlayış için teşekkür ederiz. Sizlere hizmet vermekten mutluluk duyduk :) Güvenli ve sağlıklı günler dileriz :)

Dudu
Dudu25 Kasım 2020 15:01

Öncelikle sosyal medya sorumluniz burcu hanımı ilgi ve duyarlılığı ve sorun çözme gayretine çok teşekkür ederim.

  • profile
  • profile
  • profile
4 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler