Pronet ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
  • profile
5 Destekçi
  1 Yorum

Pronet 'in Amacı Korumak Değil haksız Kazanç

717görüntüleme
Muhammet
Muhammet 08 Ekim 2020 18:40

Pronet firmasıyla anlaşma yaptıktan 1 yıl sonra iptal ettirmek istedik, bir sene daha taahhüdünüz var denilerek cayma bedeli istediler bizde 1 sene daha devam ettik. Sonrasında taahhüdümüz bitince otomatik yenileme gerçekleştirdiler kendi kafalarına göre. Bunun kendilerini arayıp sistemi iptal ettirmek istediğimi belirttim. Bana size mail atacağız onları doldurup bize göndermeniz gerekiyor denildi. Daha sonrasında mail ya da herhangi bir şey göndermediler. Bizde lerimizin yoğunluğundan dolayı ilgilenemedik. Daha sonra 6 ay sonra arama yapıp sizin 3000 lira bir bakiyeniz olmuş denildi.

Bu 6 aylık süreç içerisinde ben alarm ve güvenlik kamerası kullanmadığımı belirtince fiyatta indirim yapıp bana 1500 lira ödettiler. Tamam dedik bu bizim suçumuz dedik borcu kapattık. Israrla kadını arayıp 5. Ya da 6. Aramamda iptal yazısını attırdım sonrasında bazı belgeleri imzalayıp Pronet'e mail attım. Sonra şu an iptal edildi mi diye tekrar 5-6 kez aradım hayır efendim bir mail daha atacağız ona cevap verin dediler 15 gün sonra bir mail daha attılar. Ona da cevap attık sonra 10 kere aramama rağmen telefonlara bakan olmadı. 

Ben de Pronet'e mail attım alarm sistemi kamera sistemini sökmelerini talep ettim. Mailime de dönüş sağlamadılar. Ben Pronet cihazlarının hepsini söküp attım. Sonra beni 4 ay sonra şimdi tekrar arayıp 2000 lira borcunuz var, Pronet çözüm merkezine değil başka bir mail adresine mail atmanız gerekiyordu deniliyor. Keşke bizi arasaydınız deniliyor  bu firma hırsızlardan korumak için kurulmuş bir firma değildir tamamen mağdur eden firmadır. Hep maddi hem manevi büyük zararlara uğrarsınız sinir krizleri geçirip kanser olursunuz. Mail olarak gönderdiğim fotoğraflarda ektedir. 

Pronet Logo
Pronet08 Ekim 2020 19:26

Sayın Muhammet K.; Öncelikle, vermiş olduğumuz hizmete ilişkin yaşadığınız sıkıntı nedeniyle üzgün olduğumuzu iletmek isteriz. Geri bildiriminizi teşekküre dönüştürmek ve memnuniyetinizi sağlamak için en kısa sürede dönüş yapacağız. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve taleplerinizi 444 1 911 numaralı çağrı merkezimiz aracılığıyla bize iletebilirsiniz. Tüm başvurularınız için 444 1 911 Pronet Alarm Haber Alma Merkezimiz 7/24 hizmetinizdedir. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Pronet Güvenlik Hizmetleri A.Ş. Müşteri Hizmetleri Birimi www.pronet.com.tr

Pronet Logo
Pronet28 Ekim 2020 16:47

Sayın Muhammet K.; çözüm sürecinde bize gösterdiğiniz anlayış için teşekkür ederiz. Sizlere hizmet vermekten mutluluk duyduk :) Güvenli ve sağlıklı günler dileriz :)

  • profile
  • profile
  • profile
5 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

İbrahim
İbrahim09 Ekim 2020 10:37
 

Sevgili kardeş ben bugün kurtuldum bunlardan, attığın maillerde, tarafıma gelecek faturaları kabul etmiyorum diye dile getirdinmi, bir de alarımını aktifleştirme. [email protected], ben bu mail adresinden yazışmıştım

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler