Pronet ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Mümin'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Pronet Hizmetin İptal Edilmemesi Ve Usulsüz Kesilen Faturalar!

804görüntüleme
Mümin
Mümin 24 Kasım 2020 15:05
ÇözüldüÇözüldü
Mümin'in Teşekkür Mesajı
“Şikayetimin bu kadar hızlı değerlendirilmesi beni memnun etti. Emel hanım ile mutabık kaldık. Ayrıca gönderilen çiçek çok büyük bir jest oldu benim için. Büyük incelikti, teşekkür ederim.”

2018 yılında yaşadığımız kriz sonrası Pronet’ten aldığımız hizmetleri de iptal etmek amacıyla yıl başında uyguladıkları indirim bitimi 22 Eylül 2020’de kendilerini aradım. Pandemi vakasının imizi daha da zora soktuğunu ve iptal talebimi devreye sokmalarını d--hanıma ilettim. D. Hanımın sunduğu yeni teklifi ödeyemeyeceğimi ve iptal işlemini uygulamalarını istedim. Sonra da k--beyle muhatap olmaya başladım. Teklifini kabul etmedim. Ekimin ortasında b--beyle Muhatap olmaya başladım. Yeni teklifte bulunan b-- beye iptal isteğimi iletince ben size bir form göndereceğim iptal işlemini başlatalım dedi. 

23 Ekim’de gelen formu hazırlayarak 24. De gönderdim. Ancak bu süre içerisinde Ekim ayına ait üç adet (en yüksek fiyattan) fatura tanzim edilmiş ve kredi kartımdan ücret çekilmişti. Derken 4. Fatura da kesildi. 2 Kasım tarihinde gönderdiğim mailde usulsüz kesilen fatura ücretlerin iadesini ve iptal işleminin 30.09.2020 itibariyle uygulanmasını tekrar istedim. Bu süreçte e--- hanımla muhatap olmaya başladım. E. Hanım “yıl sonuna kadar fatura tanzim etmeyelim siz bu arada devir yapabileceğiniz birilerini arayın” türünden teklifte bulundu. 

Kendisine usulsüz kesilen faturaların iadesini beklediğimi ısrarla dile getirdim. Bir ara hesaplarıma baktığımda 7 Kasım tarihinde de kredi kartımdan bir kez daha para çekildiğini fark ettim. 16 Kasım’da gönderdiğim mailde bütün iyi niyetime karşılık olarak fatura kesmeye devam ettiklerini kesilen faturaların 20 Kasım tarihine kadar kredi kartlarıma iade edilmemesi halinde hukuki yollara başvuracağımı belirttim. Dönüş yapan e-- Hanım kesilen faturaların kendileri ile yaptığım görüşmeden önce tanzim edildiğini iptal dilekçemin Ekim ayında geldiğini ve dolayısıyla kesilen faturaları sineye çekmem gerektiği türünden bir konuşma gerçekleştirdi. Belirtmek isterim ki; Pronet’in verdiği hizmet kalitesine hiçbir eleştiri getiremem.

 Ancak firmanın kalitesi ayrılıkta belli olurmuş. En son Eylül ayında yaptığımız görüşmede dile getirdiğim iptal işlemini devreye almak yerine fatura kesmek ne ola? Sisteminizde form doldurmak gerekiyorsa bu formu 22 Eylül’de yaptığımız görüşmede neden göndermediniz? Deniz hanım, k--- bey, b-- bey sizin elemanınız değil midir? Pronet ile çalışmayı düşünenlere olumlu ya da olumsuz görüş belirtmiyor sadece yaşananları kamuoyu ile paylaşıyorum ve paylaşmaya devam edeceğim. Ayrıca tüm bu yaşananları CİMER’e iletip, sosyal medya hesaplarımdan da paylaşmaya devam edeceğim.

Pronet Logo
Pronet24 Kasım 2020 15:06

Merhaba Mümin E., şikayetinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Hesap ekstreniz ve fatura detaylarınız için https://oim.pronet.com.tr/Login.aspx adresinden detaylı kontrol yapabilirsiniz. Geri bildiriminizi teşekküre dönüştürmek ve memnuniyetinizi sağlamak için en kısa sürede dönüş yapacağız. Anlayışınız için teşekkür ederiz.Pronet Güvenlik Hizmetleri A.Ş. Müşteri Hizmetleri Birimi www.pronet.com.tr 444 1 911

Pronet Logo
Pronet25 Kasım 2020 14:13

Sayın Mümin E.; Şikayetvar.com üzerinden iletmiş olduğunuz konu ile ilgili size en kısa sürede destek vermek istiyoruz.Ancak iletişim bilgilerinizden size ulaşamamaktayız. İlgili konunun çözümü için alternatif numaranızı şikayetvar.com üzerinden iletebilirseniz size en yakın sürede dönüş sağlayacağız. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve taleplerinizi 444 1 911 numaralı çağrı merkezimiz aracılığıyla bize iletebilirsiniz. Tüm başvurularınız için 444 1 911 Pronet Alarm Haber Alma Merkezimiz 7/24 hizmetinizdedir. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Pronet Güvenlik Hizmetleri A.Ş. Müşteri Hizmetleri Birimi www.pronet.com.tr

Pronet Logo
Pronet25 Kasım 2020 16:28

Merhaba Mümin E., çözüm sürecinde bize gösterdiğiniz anlayış için teşekkür ederiz. Sizlere hizmet vermekten mutluluk duyduk :) Güvenli ve sağlıklı günler dileriz :)

Mümin
Mümin26 Kasım 2020 14:58

Şikayetimin bu kadar hızlı değerlendirilmesi beni memnun etti. Emel hanım ile mutabık kaldık. Ayrıca gönderilen çiçek çok büyük bir jest oldu benim için. Büyük incelikti, teşekkür ederim.

2 Yorum

Mümin
Mümin26 Kasım 2020 14:21
 

Şikayetimin bu kadar hızlı değerlendirilmesi beni memnun etti. Emel hanım ile mutabık kaldım. Ayrıca gönderilen çiçek çok büyük bir jest oldu benim için.

Bülent
Bülent28 Kasım 2020 02:05
 

Mümin bey aynı durum 2 yıl önce başıma geldi, 8 ay iptal etmediler tesisatı sökmediler kredi kartımdan mütemadiyen tahsilatlar yaptılar. Sonunda kartımı kapattım, 2 yıl sonra Temmuz ayında evime icra takibi geldi. 13 Yıl abonesi oldum yazıklar olsun.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler