Toplam çözüm sayısı
..
Pronet ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Necati'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 1

Pronet Haksız Ödeme Alan Şirket

568görüntüleme
Necati
Necati 14 Aralık 2020 14:29

Pandemi boyunca erteleme veya dondurulmasını talep ettiğim alarm sisteminin taahhüdü bitince iptalini istedim. 7 ay boyunca hiçbir şekilde kullanılmayan. "elektriğe bile bağlı olmayan" sistem, benden bunun parasını alması yetmediği gibi, bir de üzerine taahhüdü bitmesine rağmen iptal etmemişler. Bu arada 7 ay boyunca para aldıkları sistemi 2 ay pandemi boyunca donduracak olsaydı, şu an yeni sözleşme imzalıyor olacaktık. Yetmedi, taahhüdünüz bitiyor diye aramadılar. Aramadıkları gibi de üyelik başı 350 birinden, 475 de birinden para çekmişler. 350 olan normalde 150 TL. 475 olanda sanırım 170 TL'ydi. Gördüğüm en kötü yönetilen şirketsiniz Pronet. Haksız kazanç, iletişimsizlik.

Pronet Logo
Pronet14 Aralık 2020 14:31

Sayın Necati E; Öncelikle, vermiş olduğumuz hizmete ilişkin yaşadığınız sıkıntı nedeniyle üzgün olduğumuzu iletmek isteriz. Geri bildiriminizi teşekküre dönüştürmek ve memnuniyetinizi sağlamak için en kısa sürede dönüş yapacağız. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve taleplerinizi 444 1 911 numaralı çağrı merkezimiz aracılığıyla bize iletebilirsiniz. Tüm başvurularınız için 444 1 911 Pronet Alarm Haber Alma Merkezimiz 7/24 hizmetinizdedir. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Pronet Güvenlik Hizmetleri A.Ş. Müşteri Hizmetleri Birimi www.pronet.com.tr

Pronet Logo
Pronet18 Aralık 2020 14:51

Merhaba Necati E.; çözüm sürecinde bize gösterdiğiniz anlayış için teşekkür ederiz. Sizlere hizmet vermekten mutluluk duyduk :) Güvenli ve sağlıklı günler dileriz :)

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler