Pronet  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Merve'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Pronet Görüntü Aktaramayan Sorunlu Kamera

1.089görüntüleme
Merve
Merve 24 Kasım 2020 12:31
ÇözüldüÇözüldü
Merve'nin Teşekkür Mesajı
“Sorunum çözüldü teşekkür ederim”

11 Mart 2019 tarihinden beri sürekli tekrar eden “on Bahçe kamerasisteminde sorun vardır. Siz de sistemlerinizi kontrol ederseniz göreceksiniz ki ayda 1 kere servis talebim oluyor. Bazen mail geliyor görüntü alınamadı diye sonra kendiliğinden düzeliyor üstünden 1 gün geçmeden yine bozuluyor. Ayda 463 TL ben kullanamadığım bir kamera için bir buçuk senedir boşuna para ödüyorum. Bu kamera on tarafta olup, çalışmadığında güvenlik açığı oluşturmaktadır. Siz söyleyin herhangi bir girişim Olduğunda bunun sorumlusu kim olacak? Verim alamadığım bir kamera için neden ücret ödüyorum? Lütfen beni yetkili biri arasın ama aramadan da teknik servis kayıtlarına bakılsın. Ben sürekli bozulan kamera sistemi için bu ücreti ödemek, geçmiş donem için de ücret iadesi istiyorum!

Pronet Logo
Pronet24 Kasım 2020 12:33

Sayın Merve E.; Öncelikle, vermiş olduğumuz hizmete ilişkin yaşadığınız sıkıntı nedeniyle üzgün olduğumuzu iletmek isteriz. Geri bildiriminizi teşekküre dönüştürmek ve memnuniyetinizi sağlamak için en kısa sürede dönüş yapacağız. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve taleplerinizi 444 1 911 numaralı çağrı merkezimiz aracılığıyla bize iletebilirsiniz. Tüm başvurularınız için 444 1 911 Pronet Alarm Haber Alma Merkezimiz 7/24 hizmetinizdedir. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Pronet Güvenlik Hizmetleri A.Ş. Müşteri Hizmetleri Birimi www.pronet.com.tr

Merve
Merve24 Kasım 2020 12:56

Keşke standard cevabinizi yazmadan düzgün okusaydiniz. Teknik servisi çağırabileceğimi ben de biliyorum. Ben sizin sürekli bozulan, ayda 1 tamir edilen kameranıza boşuna verdiğim ücretten bahsediyorum. Ayrıca müşteri memnuniyeti adına benim sizi değil sizin beni aramanız gerekiyor çözüm bulmak için!

Pronet Logo
Pronet25 Kasım 2020 19:39

Merhaba Merve E, çözüm sürecinde bize gösterdiğiniz anlayış için teşekkür ederiz. Sizlere hizmet vermekten mutluluk duyduk :) Güvenli ve sağlıklı günler dileriz :)

Merve
Merve25 Kasım 2020 20:03

Sorunum çözüldü. Teşekkür ederim

Merve
Merve25 Kasım 2020 20:03

Sorunum çözüldü teşekkür ederim

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler