Pronet ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Turgay'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
2 Destekçi

Pronet Demek Pişmanlık Demek

429görüntüleme
Turgay
Turgay 11 Eylül 2020 20:13
ÇözüldüÇözüldü
Turgay'ın Teşekkür Mesajı
“Firma dün itibari ile sorunumuzu çözmüştür. Bu süreçte bize destek olan firma çalışanları Murat bey ve Zeynep hanıma teşekkür ederiz. Firmada böyle çalışanların bulunduğunu bilmek firmaya karşı eksilen güvenimizi tazelemiştir. Pronet firmasına istihdam kriterlerinde bu iki ismin örnek personel olarak belirlenmesini naçizane tavsiye ederiz.”

2019 Aralık ayında Pronet firmasına firmamızın bulunduğu yeri kapatacağımızı üyeliği iptal ettirmek istediğimizi ilettik. 2020 Ocak 6 da bununla ilgili bir maktu evrak gönderiler onaylayıp geri gönderdik. Sonrasındaki süreçte bize faturalandırma durdu diyen firma her aramada üyeliği birine devredin ısrarında bulundu. Defalarca kapatmak istiyoruz dedikçe bu ısrar karşısında bir soralım yeri sahibine dedik. Haliyle kabul olmadı ve Pronet firması kurulumda çok hızlı olmasına rağmen ekipmanı 6 ay sonra teslim aldı.

Daha sonra gördük ki kredi tanımlı kredi kartımızdan fatura çıkmayacak dedikleri dönemde tahsilat yapmışlar. İşin en komik yanı 6. Ayda teslim aldıkları ekipmana rağmen hala fatura çıkarıyor utanmadan sıkılmadan borcunuz var diye arıyorlar.

Firmanın verdiği zararlar bununla da bitmiyor. 6 ay sonra sökülen ekipman yüzünden iş yerine bizden sonra giren kişilerin yaptırdıkları dekorasyonda vida delikleri kaldı, onu da ödedik. En büyük zarar ise firmanın hakkı olmadan ve bilgimiz dışında kartımızdan çektiği paralar yüzünden tanımlı kredi kartımızı bu tür çekimlere kapattık. Bu arada taahhütlü bir ödememizin de bu karttan otomatik ödendiğini gözden kaçırdık. Pronet yüzünden o firmada aylık bedel tahsil edememiş 6000 TL taahhüt bozma cezası ödedik. Pronet'in fahiş faturaları da ayrıca bir zarar kalemi.

Tüm bunlar için müşteri hizmetleri aylardır çözüm bulacak güya... Arada ödenmemiş faturalar nedeniyle hizmet kesintisi yaşayabilirsiniz mesajları da cabası. Kısacası hırsız girse Pronet kadar zarar veremezdi herhalde.

Pronet Logo
Pronet11 Eylül 2020 20:16

Merhaba Turgay S. , şikayetinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Hesap ekstreniz ve fatura detaylarınız için https://oim.pronet.com.tr/Login.aspx adresinden detaylı kontrol yapabilirsiniz. Geri bildiriminizi teşekküre dönüştürmek ve memnuniyetinizi sağlamak için en kısa sürede dönüş yapacağız. Anlayışınız için teşekkür ederiz.Pronet Güvenlik Hizmetleri A.Ş. Müşteri Hizmetleri Birimi www.pronet.com.tr 444 1 911

Pronet Logo
Pronet21 Eylül 2020 18:30

Merhaba Turgay S. , Öncelikle bu talebinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutan, çalışma anlayışına sahip bir firma olarak, siz değerli müşterilerimizden gelen tüm taleplerin her zaman büyük bir hassasiyetle değerlendirildiğini özellikle belirtmek isteriz. Başvurunuzla ilgili olarak müşteri hizmetlerimiz sizinle irtibata geçmiş ve talebiniz hakkın da bilgilendirme yapmıştır. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve taleplerinizi 444 1 911 numaralı çağrı merkezimiz aracılığıyla bize iletebilirsiniz. Tüm başvurularınız için 444 1 911 Pronet Alarm Haber Alma Merkezimiz 7/24 hizmetinizdedir. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Pronet Güvenlik Hizmetleri A.Ş. Müşteri Hizmetleri Birimi www.pronet.com.tr

Turgay
Turgay25 Eylül 2020 10:47

Firma dün itibari ile sorunumuzu çözmüştür. Bu süreçte bize destek olan firma çalışanları Murat bey ve Zeynep hanıma teşekkür ederiz. Firmada böyle çalışanların bulunduğunu bilmek firmaya karşı eksilen güvenimizi tazelemiştir. Pronet firmasına istihdam kriterlerinde bu iki ismin örnek personel olarak belirlenmesini naçizane tavsiye ederiz.

  • profile
  • profile
2 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler