Pronet Bin Pişman Etti!

Elif Elif28 Mart 20:49

Taahhüt sürem dolduktan sonra müşteri hizmetlerini arayarak üyeliğimin sona ermesini istediğimi Şubat başı kendilerine bildirdim. İşlemi başlatacaklarını söylediler. Mart ayında kredi kartı dökümünde tahsilat yapıldığını görünce tekrar müşteri hizmetlerini aradım. Bana ulaşamadıkları için başvuruyu iptal ettiklerini söylediler. ( Ben i telefonla olan bir iş kadını olarak telefonuma erişilememesi söz konusu olmadığı gibi konu hakkında tarafıma ulaşılamadığı bilgisi olan ne bir mesaj ne bir mail gönderilmemiştir. Ben ödeme yapmayan ya da kredi kartından tahsilat yapılmayan bir müşteri olsaydım yüz tane mesaj ve mail artı telefon araması yapılırdı.). 

Bunun üzerine kesinlikle ilk başvurduğum tarihten itibaren üyeliğimin iptal edilip yapılan tahsilatın da hesabıma aktarılmasını istediğimi söylediğimde sizi yetkili bir arkadaşımız arayacak dediler. Bunun üzerine beni bir beyefendi arayarak üyeliği iptal etmemek üzere ikna etme çabaları sonunda uzatmayın ve iptal edin dediğimde bir de nasıl konuşmam gerektiği konusunda bir eğitim vererek beni tersledi ve bana iptal ile ilgili mail göndereceklerini bunu imzalayarak bize göndermeniz gerek dediğinde bu ortamda evden çıkmayan biri olarak bunu yapamayacağımı söylediğimde tarafınıza mail gönderilecek deyip konuşmayı sonlandırdı. Bu konuşmanın üzerinden yaklaşık bir hafta geçmesine rağmen bugün mail gelmediği için tekrar müşteri hizmetlerini arayarak durumun ne olduğunu sormak için aradığımda size mail gönderilmiş iptal yazınız bekleniyor bilgilendirmesi yapılınca delirdim.

Gelmeyen mail, iptal edilmeyen üyelik, hala devam eden tahsilat. Bu zor günlerde insanlar kendi dertlerinle uğraşırken bir de bu işlerle kafayı yememesi mümkün değil. Mağduriyetimin acilen giderilmesini yetkililerden rica ediyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Pronet Logo Pronet 31 Mart 14:26

Sayın Elif C.; Öncelikle bu talebinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutan, çalışma anlayışına sahip bir firma olarak, siz değerli müşterilerimizden gelen tüm taleplerin her zaman büyük bir hassasiyetle değerlendirildiğini özellikle belirtmek isteriz. Başvurunuzla ilgili olarak müşteri hizmetlerimiz 31.03.2020 tarihinde sizinle irtibata geçmiş ve talebiniz hakkın da bilgilendirme yapmıştır. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve taleplerinizi 444 1 911 numaralı çağrı merkezimiz aracılığıyla bize iletebilirsiniz. Tüm başvurularınız için 444 1 911 Pronet Alarm Haber Alma Merkezimiz 7/24 hizmetinizdedir. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Pronet Güvenlik Hizmetleri A.Ş. Müşteri Hizmetleri Birimi www.pronet.com.tr

Pronet Logo Pronet 28 Mart 20:49

Sayın Elif C; Öncelikle, vermiş olduğumuz hizmete ilişkin yaşadığınız sıkıntı nedeniyle üzgün olduğumuzu iletmek isteriz. Geri bildiriminizi teşekküre dönüştürmek ve memnuniyetinizi sağlamak için en kısa sürede dönüş yapacağız. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve taleplerinizi 444 1 911 numaralı çağrı merkezimiz aracılığıyla bize iletebilirsiniz. Tüm başvurularınız için 444 1 911 Pronet Alarm Haber Alma Merkezimiz 7/24 hizmetinizdedir. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Pronet Güvenlik Hizmetleri A.Ş. Müşteri Hizmetleri Birimi www.pronet.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler