Pronet ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ömer'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
2 Destekçi

Pronet Alarm Sisteminin Teslim Alınmaması!

496görüntüleme
Ömer
Ömer 06 Ekim 2020 09:43

5 Yıldır bir yerimiz için alarm sistemi kullanıcısıyız. Faturalarımızı gayet düzenli öderiz. Birkaç tane alarm kullandığımız yer olmasına rağmen içinden bir iş yerimizi plazaya taşıma kararı alarak Pronet alarm sistemimizi iptal ettirmek istedik. Bunu da Pronet'e 33 ay önceden bildirdik onlarda bize alarm sistemini hemen iade alabileceklerini ancak eğer eşimiz dostumuz varsa kullanmak isteyen oraya nakledersek onlara da bir araştırmamızı söylediler üç ay millete sorduk isteyen yok sonra iptal sürecini başlattık. Pronet'i iptal ettirdik. İptal ettirince bize faydalandırdıkları birkaç aylık indirim tutarını bir tahsil ettiler önce tamam dedik. 

Sonra Pronet'i boşalttığımız dükkandan alarm sistemlerini gelip teslim almaları için aramaya başladık. Neticede Pronet Alarm sistemini almayınca bizim sorumluluğumuz devam ediyormuş. Çünkü o dükkanı boşalttık ve dükkan sahibi anahtarını istiyor haklı olarak 25 belki 30 gün her gün aradıktan sonra  genel müdürlük'ten biri aradı biz onu sökeceğiz siz endişelenmeyin deyip sökme takma parasını da tahsil etti bizden alarmı sökmeden sonra dayanamayıp Pronet Ankara bölge müdürlüğüne gittim. Durumu Anlattım orada birisi bana telefonunu verip Hemen 1 2 gün içinde hallettireceğini söyledi 10 gün oldu dün tekrar aradım.

Hemen halledeceklerini söyledi ancak durum aynı. Biz dükkanı teslim edeli 45 gün oldu neredeyse hala sökmediler alarmı. Çünkü bir süre sonra dükkan sahibi o sistemi söküp atacak ya da kullanacak. Ve Pronet bizden işin başında imzalattırdığı sözleşmeye istinaden belki de dünya kadar para isteyecek. Bu firmanın böyle olduğunu bilseydim asla alarm sistemini almazdım. Pişman ettiler.  

Pronet Logo
Pronet06 Ekim 2020 09:48

Merhaba Ömer K., öncelikle vermiş olduğumuz hizmete ilişkin yaşadığınız sıkıntı nedeniyle üzgün olduğumuzu iletmek isteriz. Talebiniz ile birlikte bir mağduriyet yaşanmaması adına faturalamanızı durdurduk. Talebiniz ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir. Siz de bu süre zarfında sisteminizi kesintisiz olarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu süreçte yaşadığınız sıkıntıyı çözümlemek, geri bildiriminizi teşekküre dönüştürerek memnuniyetinizi sağlamak için en kısa sürede tarafınıza ulaşıp elimizden geleni yapacağız. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Pronet Güvenlik Hizmetleri A.Ş. Müşteri Hizmetleri Birimi www.pronet.com.tr 444 1 911

Ömer
Ömer06 Ekim 2020 09:50

Böyle Saçma ve gereksiz bir cevap görmedim. Sistem Otomatik atıyor Bu cevabı Şikayet varda Puan düşmesin diye hala sistemi kullanmaya devam edebilirsiniz. Yazmış. Ben alarmınızı gelin alın diyorum. Bu Hafta Hallolmazsa CİMER'e De yazacağım.

Pronet Logo
Pronet09 Ekim 2020 16:11

Sayın Ömer K., Öncelikle bu talebinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutan, çalışma anlayışına sahip bir firma olarak, siz değerli müşterilerimizden gelen tüm taleplerin her zaman büyük bir hassasiyetle değerlendirildiğini özellikle belirtmek isteriz. Başvurunuzla ilgili olarak müşteri hizmetlerimiz 09.10. 2020 tarihinde sizinle irtibata geçmiş ve talebiniz hakkın da bilgilendirme yapmıştır. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve taleplerinizi 444 1 911 numaralı çağrı merkezimiz aracılığıyla bize iletebilirsiniz. Tüm başvurularınız için 444 1 911 Pronet Alarm Haber Alma Merkezimiz 7/24 hizmetinizdedir. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Pronet Güvenlik Hizmetleri A.Ş. Müşteri Hizmetleri Birimi www.pronet.com.tr

Ömer
Ömer12 Ekim 2020 11:18

A

Ömer
Ömer14 Ekim 2020 09:35

Sonunda Çözüldü

  • profile
  • profile
2 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler