Toplam çözüm sayısı
..
Pronet ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ecz.'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız 5

Pronet Alarm Her Faturada Fiyat Artışı, Verilen Sözlerin Tutulmaması

1.776görüntüleme
Ecz.
Ecz. 05 Ocak 16:26
ÇözüldüÇözüldü
Ecz.'nin Teşekkür Mesajı
“Değerli Emine ve Zeynep hanımlar üstün gayretle, memnuniyetimiz adına ellerinden geleni yaptılar. Fiyat politikası ile ilgili çalışma yapacaklarını bildirdiler. Düşünmemiz için, ve kayıplarımız için mart ayının sonuna kadar ücretsiz hizmet tanımladılar. Tekrar görüşmek üzere teyitleştik. Kendilerine teşekkür ederim.”

Yaklaşık 1 yıldır kullanmakta olduğum Pronet alarm sisteminde teknik problemlerim çözülmedi. Eczane olduğu için pandemi döneminde hiçbir şekilde ilgilenemedik. Bunu fırsat bilen ve bilgimiz dışında sürekli bir fatura artışı ile karşı karşıya kaldık. Sistem başkasının adına olduğu için takipte zorlandık. Yoğunluk nedeniyle, faturalarla ilgilenmeyerek bir ihmal yaptık. Geçen ay iptal edeceğimi belirttim, ilgili arkadaş sorunlarımın çözümleri için teknik ve fatura bazlı çabalayacaklarını söyledi. Nitekim çabaladılar. Aboneliği kendi üstüme alarak Aralık ayı sonunda yeni kurulum gerçekleşti. Kendilerinden ricam fiyatımın artık sabit olması ve ekstra bir ücret çıkmasını istemiyorum diyerek taahhütleştik. Teknik kurulum esnasında, personel arkadaş cep telefonumuza program yükletti. Buradan şifre işlemleri ve kullanıcı bilgilerimi kontrol edeceğimi iletti. 1 hafta geçmeden, telefonla arayıp cep telefonundan kullanılan program nedeniyle ücret ödemem gerektiğini belirttiler. 1 ay ücretsiz kullanımım dolmuş. Kullanıcı kimliğime erişmek, sistemi kullanmak için bana verilmeyen bilgi ile sistem üyeliği tanımlanıyor ve ücret talep ediliyor. İptal talebi için aradığımda, 14 gün cayma hakkım olmasına rağmen, 1 haftalık kullanımıma rağmen teknik kurulum ücreti adı altında 2399 lira gibi uçuk bedel istediler. Bunun yanında aylık kullanım bedeli olan 399 TL talebinde bulundular. Çözüm bulacaklarını sanmıyorum. Çözüm beklediğim yer, kullandığım hizmet kadar paramı ödemek ve bu sistemden çıkmaktır.

Pronet Logo
Pronet05 Ocak 16:27

Merhaba Ecz. Ayşegül Ü.; şikayetinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Pronet ailesi olarak hedefimiz sizlere kesintisiz olarak 7/24 hizmet verebilmek. Tüm uzman kadromuz ile sizlere en son teknolojiyi ve en kaliteli hizmeti sunabilmek için yatırımlarımızı bu yönde yapmaya devam ediyoruz. Yaşadığınız fiyat artışı ile ilgili bilgiyi ... tarihinde sms yolu ile size ilettik. Bu süreçte yaşadığınız sıkıntıyı çözümlemek, geri bildiriminizi teşekküre dönüştürerek memnuniyetinizi sağlamak için en kısa sürede tarafınıza ulaşıp elimizden geleni yapacağız. Anlayışınız için teşekkür ederiz.Pronet Güvenlik Hizmetleri A.Ş. Müşteri Hizmetleri Birimi www.pronet.com.tr 444 1 911

Ecz.
Ecz.08 Ocak 12:49

İptal etmem halinde, hali hazırda kurulu olan, sadece teknik tanım yaptıkları, devir aldığım Pronet için 2634 liralık bedel çıkaracaklarını beyan ettiler, iptal sürecini başlatıyorum, bundan sonra ne çıkacağını bilmiyorum. Süreci başlattıktan sonra kaç para ödeyeceğimin netleşeceğini söylediler.

Pronet Logo
Pronet13 Ocak 16:00

Merhaba Ecz. Ayşegül Ü.; çözüm sürecinde bize gösterdiğiniz anlayış için teşekkür ederiz. Sizlere hizmet vermekten mutluluk duyduk :) Güvenli ve sağlıklı günler dileriz :)

Ecz.
Ecz.13 Ocak 20:34

Değerli Emine ve Zeynep hanımlar üstün gayretle, memnuniyetimiz adına ellerinden geleni yaptılar. Fiyat politikası ile ilgili çalışma yapacaklarını bildirdiler. Düşünmemiz için, ve kayıplarımız için mart ayının sonuna kadar ücretsiz hizmet tanımladılar. Tekrar görüşmek üzere teyitleştik. Kendilerine teşekkür ederim.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler