Cevaplar

profile-icon Ezgi 19 Ekim 16:46

Sonunda çözüme ulaştık geç de olsa, teşekkürler talebim gibi fesih işlemimi tamamladığınız ve herhangi bir ödeme istemediğiniz için Pronet.

Pronet Logo Pronet 19 Ekim 15:29

Merhaba Ezgi A., çözüm sürecinde bize gösterdiğiniz anlayış için teşekkür ederiz. Sizlere hizmet vermekten mutluluk duyduk :) Güvenli ve sağlıklı günler dileriz :)

profile-icon Ezgi 12 Ekim 12:17

Ağustos ayında feshettiğim aboneliğime karşı eylül ve ekimde fatura gönderdiniz, faturalandırmanız durdu dediğiniz halde, ben işim gücüm yok size itirazla mı uğraşacağım? Ekşi sözlükte şikayet üstüne şikayet var hakkınızda, nasıl bir çalışma anlayışınız ve müşteri memnuniyetiniz var?! Bana indirim bedeli kafanıza göre yansıtıp bir gün 6 bir gün 10 bin tl isteyip ödemediğim için sistemi sökemeyeceğiniz söyleyip fatura göndermeye devam ediyorsunuz, inatlaşıyor muyuz yani?

Pronet Logo Pronet 12 Ekim 12:12

Merhaba Ezgi A.; öncelikle vermiş olduğumuz hizmete ilişkin yaşadığınız sıkıntı nedeniyle üzgün olduğumuzu iletmek isteriz. Talebiniz ile birlikte bir mağduriyet yaşanmaması adına faturalamanızı durdurduk. Talebiniz ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir. Siz de bu süre zarfında sisteminizi kesintisiz olarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu süreçte yaşadığınız sıkıntıyı çözümlemek, geri bildiriminizi teşekküre dönüştürerek memnuniyetinizi sağlamak için en kısa sürede tarafınıza ulaşıp elimizden geleni yapacağız. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Pronet Güvenlik Hizmetleri A.Ş. Müşteri Hizmetleri Birimi www.pronet.com.tr 444 1 911

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler