Pronet ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
  • profile
4 Destekçi
  1 Yorum

Pronet Aboneliğimizi Aylardır İptal Etmiyor

937görüntüleme
Gamze
Gamze 16 Kasım 2020 15:44

Taşındığımız için alarm ve kamera sistemimizi iptal etmek istediğimizi hem sözlü hem yazılı bildirdik.

Önce aylarca talebin geldi gelmedi konusu oldu. Sonra yeni taşınanlara devir etmek ister misiniz diye sordular tamam dedik. Sonra yeni taşınanlar devir almayacakmış dediler ona da tamam dedik. Tabi aylar geçiyor bunlar olurken ve fatura kesip para almaya devam ediyorlar. Devir olmayınca tamam iptal edin o zaman dedik, cayma bedeli var dediler, onu da kabul ettik. Fazladan çekilen ayları geri iade edeceklerini, cayma bedelini 5 aya bölüp fatura edeceklerini bildirdiler. Hayırlı olsun hallettik dedik. Fakat üzerinden 2 ay geçti hala normal kamera ve alarm aylık bedelleri fatura kesip kredi kartından ücret çekmeye devam ediyorlar. Arayıp sorduğumuzda da iptal talebiniz kapatılmış gibi anlamsız bir açıklama yapıyor. Yani iptal talebimiz kabul edilmemiş! Bu arada yeni taşınanlara devir işlemini de yapmışlar, kendilerini bulup öğrendim. Benim sistemimi sökmeleri gerekirken, başkasına kullandırıyorlar, bana haber vermiyorlar ama bana fatura kesmeye devam ediyorlar. Aynı adreste iki abonelik devam ediyor. Savcılığa suç duyurusunda bulunacağım. Kararım kesindir. Uğraşmazlar zannediyorlar. Bizzat kendim, isteyerek, canı gönülden, uğraşacağım. Telefonda sürekli farklı farklı kişilerle görüşüp belli konularda anlaşmaya vardığınızı zannediyorsunuz fakat öyle bir şey olmuyor. Her şeyi güzel güzel anlatıyorlar, yazılı istiyorsunuz, tamam diyorlar fakat hiçbir şey göndermiyorlar. Zaten firma ile ilgili şikayet sayısı da ortada. Yaşamayan anlamaz. Kimsenin bu duruma düşmemesi dileğimle.

Gelişme
Gelişme

22 Aralık 2020 01:05

Daha önce de şikayet açmıştım. Her gün yenisini açacağım. Sakın abonelik yaptırmayın! Çok çok kötü bir hizmet anlayışları var. Bize öğretilen, "verdiğin sözü tutmalısın", bu şirket ve çalışanları tarafından asla ama asla bilinmiyor. Hiç öğrenememişler, ya da bu şirkette çalışabilme koşulu bu. "Verdiğiniz sözleri tutmayacaksınız, müşteriye geri dönmeyeceksiniz, size ulaşmalarını engelleyeceksiniz, talepleri zaman aşımına uğrtacaksınız. Anlaşmış gibi yapıp sözünüzde durmayacaksınız, mümkünse çıldırtacaksınız. Vb... Gibi" Yazsam roman olur. Eski şikayetlerimde detayları okuyabilirsiniz.

Pronet Logo
Pronet16 Kasım 2020 15:48

Merhaba Gamze Ç.; şikayetinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Sizin de onayladığınız kampanya şartlarına göre, bitiş tarihinden önce ayrılmak istediğinizde ne yazık ki uygulanan kampanyalı indirim bedelleri tarafınıza yansıtılmaktadır. Bu süreçte yaşadığınız sıkıntıyı çözümlemek, geri bildiriminizi teşekküre dönüştürerek memnuniyetinizi sağlamak için en kısa sürede tarafınıza ulaşıp elimizden geleni yapacağız. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Pronet Güvenlik Hizmetleri A.Ş. Müşteri Hizmetleri Birimi www.pronet.com.tr 444 1 911

Gamze
Gamze16 Kasım 2020 17:00

Okuduğunuzu anlamıyorsunuz sanırım. İptal etmemek için sergilenen aynı tavrı şu anki cevabınızda da görüyorum. Biz cayma bedelini kabul ettik zaten. Buna rağmen iptal işlemi yapılmadı hala. Anladınız mı? Ayrıca sistemimizi sökmek yerine yeni taşınanlara devir etmişsiniz! Bize de devir istemiyorlar diye belirtmiştiniz. Hatırlatırım.

Pronet Logo
Pronet17 Kasım 2020 12:09

Merhaba Gamze Ç, çözüm sürecinde bize gösterdiğiniz anlayış için teşekkür ederiz. Sizlere hizmet vermekten mutluluk duyduk :) Güvenli ve sağlıklı günler dileriz :)

Gamze
Gamze22 Aralık 2020 00:56

Bu konu ile ilgili hiçbir gelişme olmadı. Verdikleri sözleri tutmuyorlar. Anlaştığımız tutar üzerinden son kez 1 adet fatura keseceklerdi. İki adet geldi, anlaşılan tutarın iki katı üstelik. Hayatımda böyle ciddiyetsiz, böyle verdiği sözleri tutmayan bir firma daha görmedim. Haksız yere aylardır paramızı kullanıyorlar. Bir önceki yorumda burcu Hanım. A TSK etmiştim. Geri alıyorum. Tam bir aptalmışım, hem firma, hem çalışanları, insanların manevi değerlerine zarar veren şekilde davranıyorlar. Verilen söz ne demek, zerre fikirleri yok. Fütursuzca aynı şekilde söz verip verip tutmamaya devam ediyorlar. Burcu Hanım elinden geleni yapacağına söz vermişti. İlk sorunda kendisine ulaştığımda "benim yapabileceğim bir şey yok" dedi. Gerçekten şaşkınlık içerisindeyim bu nasıl bir tavırdır. Nasıl bir insanlıktır. Hiç de utanmaları, sıkılmaları yok. Çok çok terbiyesizler! Siz siz olun asla ama asla bu firma ile çalışmayın! Kan emici vampir gibiler gerçekten. Bakın garanti veriyorum. Böyle bir şey yok, aklınız almazzzzz!

  • profile
  • profile
  • profile
4 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Bülent
Bülent28 Kasım 2020 02:17
 

2 yıl önce defalarca aramama rağmen 8ay iptal etmediler, kartımdan tahsilata devam ettiler, tesisatı sökmediler, yeni abonelik için uğraştılar. 4ay önce tesisat yüzünden evime 10bin lira icra geldi cihaz hala evimde montajlı duruyor 2 yıldır almadıla

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler