Toplam çözüm sayısı
..
Pronet ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Hazal'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız 5

Hizmet, Fatura, Pronet, Panel

1.507görüntüleme
Hazal
Hazal 06 Ocak 11:11
ÇözüldüÇözüldü
Hazal'ın Teşekkür Mesajı
“Şikayetim çözümlendi.”

Ofisimizde yapmış olduğumuz tadilat sırasında bizden kaynaklı cihaz paneli hata verdi. Pronet'i konu ile ilgili destek amaçlı çağırdık. Arkadaş geldi, cihazınız bozuk yenisini takacağız dedi taktı. Cihazı taktıktan sonra bana ücret bilgisi geçildi 4 bin TL'ye yakın bir faturalandırılma olacağını söyledi, bu faturaya itiraz edeceğimi bu ücreti kabul etmeyeceğimi söyledim arkadaş cihazı alıp gitti. 

Ardından Pronet'e şikayet kaydı oluşturdum, bu yapılan işlemin bana bildirilmesi gerektiğini önceden fiyat teyidi almaları gerektiğini bu sebeple kabul etmediğimi bildirdim. İlk aşamada uzlaşma sağlayamadığımızdan üyelik iptali istedim. Ardından iptal biriminden h***** isimli arkadaş tarafından arandım. Bu kişi hiçbir şekilde benimle uzlaşma yoluna ilerlemeden yarım saat boyunca sürekli tartıştık. Ben şirkette çalışan olduğumu üstlerimden onay almadan bu fatura bana yansıtıldığını ve bu durumda mağdur olduğumu belirttim, arkadaş ise mağdur olanın Pronet olduğu konusunda ısrarcı davrandı. Sürekli saygısız bir tavır ile her konuşmamda Pronet'in hatasının olmadığını savundu. Yarım saat boyunca ben kendimi savundum, arkadaş Pronet'i savundu. Uzlaşmacı bir tavırla yaklaşmak yerine yarım saat boyunca tartıştık. 

Bana herhangi bir uzlaşma sunmadan, şikayeti kapamak adına sisteme müşteriden geri dönüş bekliyoruz şeklinde gireceğini, benim onları tekrar aramam gerektiğini söyledi. Burada arayan dönüş yapan kişi ben değil Pronet olmalı. Bana uzlaşma sunmadan benden dönüş beklemeleri nasıl bir mantık? Ve çalışırken aradım yarım saat boş kavga ettik, sonrasında benim sinirlerim bozuldu hiçbir şekilde ime odaklanamadım. Bu şekilde yardımcı oluyor Pronet sinir bozarak. Uzlaşma tavırları bu maalesef. 

Pronet Logo
Pronet06 Ocak 11:23

Sayın Hazal G; Öncelikle, vermiş olduğumuz hizmete ilişkin yaşadığınız sıkıntı nedeniyle üzgün olduğumuzu iletmek isteriz. Geri bildiriminizi teşekküre dönüştürmek ve memnuniyetinizi sağlamak için en kısa sürede dönüş yapacağız. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve taleplerinizi 444 1 911 numaralı çağrı merkezimiz aracılığıyla bize iletebilirsiniz. Tüm başvurularınız için 444 1 911 Pronet Alarm Haber Alma Merkezimiz 7/24 hizmetinizdedir. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Pronet Güvenlik Hizmetleri A.Ş. Müşteri Hizmetleri Birimi www.pronet.com.tr

Pronet Logo
Pronet11 Ocak 09:46

Merhaba Hazal G, çözüm sürecinde bize gösterdiğiniz anlayış için teşekkür ederiz. Sizlere hizmet vermekten mutluluk duyduk :) Güvenli ve sağlıklı günler dileriz :)

Hazal
Hazal14 Ocak 09:54

Şikayetim çözümlendi.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler